Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мигрантските лагери в Гърция - много опасно място за жени

13 декември 2019, 08:22 часа • 6617 прочитания

Затънала в калта, живееща под пластмасов брезент до препълнени кошчета за боклук, 18-годишната афганистанка Мерзие Ескандари знае, че я чака още един тежък ден в лагера за бежанци на гръцкия остров Хиос. Ежедневието ѝ започва със стоене на опашка пред вонящи тоалетни, получаване на две бутилки вода и порция ориз, а по-късно ще спи на студа без ток. Това разказва в свой репортаж за АФП Елени Колиопулу, предаде БГНЕС.

Лагерът Vial на Хиос разполага с места за 1000 души, но в него вече са натъпкани близо 5000. Някои от тях, като Мерзие, са на къмпинг в близката маслинова гора.

За да поддържат топла или да готвят храна, мигрантите режат клони от маслиновите дървета и палят огньове в метални кофи. Миризмата на дим, мръсна вода и отпадъци прониква навсякъде в лагера.

Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) и неправителствени организации казват, че липсата на хигиена не е единственият проблем в лагера. Той може да бъде опасно място - особено за жените. "Несигурността, особено през нощта, често се споменава от жените", казват от ВКБООН.

Импровизираният лагер е дом на мъже от различни националности, които са мигрирали тук сами.

Human Rights Watch наскоро би тревогата и призова гръцкото правителство да "действа незабавно, за да осигури безопасни и хуманни условия за жени и момичета" в мигрантските лагери. Правозащитната организация призова гръцките власти да "идентифицират уязвимите хора, включително бременни жени, млади майки и момичета жертви на сексуално насилие и други насилствени действия", както и инвалиди, и да им предложат подходящо настаняване.

Страхове за безопасността

"Простият акт да отидете до тоалетните изглежда твърде рискован за жените и момичетата", пише Хилари Марголис от Human Rights Watch в доклад за условията на живот за жените в лагера "Мория" на остров Лесбос.

Зубаида, афганистанка, живееща в "Мория", споделя пред правозащитничката как спира да пие чай в шест часа всяка вечер, за да не се налага да ходи до тоалетната през нощта. Тя се страхува да не бъде изнасилена.

Амино Абдухахи Ахмат, сомалийка в лагера в Хиос, каза за АФП, че "през нощта трябва да ходим до тоалетните три или четири жени заедно, защото се страхуваме от пияните мъже".

Лекари без граници (MSF) провеждат програма за подкрепа на мигранти, жертви на сексуално насилие, много от които са жени. Ирини Папанастасиу, гръцки представител на MSF, заяви, че някои жени са станали жертва на изнасилване, но не е ясно кога и къде са се случили нападенията.

Предвид пренаселеността и тежките условия в лагерите, гръцкото правителство обеща да прехвърли около 20 000 души на континента до края на годината. Но притокът на новопристигнали "е бил по-голям от прехвърления брой и условията в лагера остават изключително трудни", заяви Лида Лакка от ВКБООН в Хиос пред АФП.

Все пак Мерзие казва, въпреки трудностите в лагера, "разбира се, тук е по-добре, отколкото в Афганистан". За да избяга от разкъсаната от войната страна, тя оставя зад гърба си съпруга си и поема на пътя с родителите си и двете си по-малки сестри. Отнема им почти една година, включително един месец в турски затвор и шест или седем опита да преминат от брега на Турция до остров Хиос.

"Не съм имала добър живот в Афганистан и не ми липсва", каза тя. "Искам работа и образование. Искам да бъда лекар", споделя младата афганистанка.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес