Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македонски историк: Няма да жертваме нищо при преговорите с България

11 октомври 2019, 19:15 часа • 11053 прочитания

Никой няма да жертва нищо при преговорите с България – те ще продължат в комисията, без значение, какво се случва в полето на политиката. Ние сме комисия от учени и от тази позиция ще продължи нашата работа, без да обръщаме внимание, какво се случва в политически план”, заяви историкът Драги Георгиев, който ръководи македонската част на интердисциплинарната комисия между България и Северна Македония.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

На въпрос дали ще бъдат преодолени съществуващите в момента различия, той подчерта, че решение може да бъде намерено при наличието на добра воля от двете страни. Разговорите ще покажат, какво ще бъде това решение, но „няма да има жертви нито от едната, нито от другата страна”.

Според изявлението му, преговорите се водят и ще продължат около честването на Гоце Делчев.

„Има няколко текста, които трябва да съгласуваме. Проблемът възникна около някои формулировки, свързани повече с настоящето, отколкото с миналото”, подчерта Георгиев.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Индиректно се преговаряло и за проблемите около македонския език, но не по начина, по който са били интерпретирани от медиите”. 

Припомняме, че България вече одобри Рамковата позиция по отношение на европейската перспектива на Албания и Северна Македония, която предложи вицепремиерът Екатерина Захариева. В нея се посочва, че "България ще подкрепи на Съвет "Общи въпроси" (15 октомври) и на Европейския съвет (17 октомври) заключения за започване на преговори за членство в Европейския съюз с Република Северна Македония и Република Албания, но ще следи те да спазват добросъседските отношения".

Преди провеждането на първата междуправителствена конференция, която одобрява преговорната рамка, България ще настоява за ясни критерии по изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, особено що се отнася до работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси. Обърнато е специално внимание на въпросите относно езиковата норма и използване пълното име на Република Северна Македония. Какви още са условията на страната ни, за да подкрепи съседните страни - вижте в ТАЗИ СТАТИЯ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес