Министърът на вътрешните работи на Косово Джелал Свечла заяви, че един от четиримата въоръжени сръбски нападатели, убити при акцията на косовската полиция в село Банска преди дни, е бил бодигард на Александър Вулин. Вулин е ръководителят на Разузнавателната агенция в Сърбия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Пряко участие на Белград?
"Вчера чрез видеозаписи доказахме присъствието на Милан Радойчич (заместник-председател на „Сръбска листа“ – бел.ред.). Междувременно днес беше потвърдено, че един от убитите терористи е Боян Мияилович, който е бил бодигард на ръководителя на БИА Александър Вулин", пише Свечла във Facebook, цитиран от БГНЕС.
Още: Анализ: Сърбия засега изглежда по-важна за САЩ и ЕС от Косово
Вътрешният министър добави, че присъствието на Милан Радойчич и Боян Мияилович доказва прякото участие на Белград в нападението в село Банска, при което загина един косовски полицай.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Свечла твърди, че фактите са доказателство, че намеренията на Сърбия спрямо Косово не са се променили от времето на Милошевич.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Снимка: Getty Images
"Дори и най-големите оптимисти, които досега са се самозалъгвали за промените в тази страна (Сърбия – бел.ред.), според мен тези дни се убедиха в обратното. Искам още веднъж да изкажа благодарността си за усилията на косовската полиция през този ден и за нейния безпрецедентен професионализъм - акция, при която не пострада нито един цивилен", заяви министърът.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: Още двама сърби арестувани в Северно Косово
Напрежението в Косово
Припомняме, че районът е неспокоен още от 2008 г. насам, когато Косово обяви независимост. Страната е призната от над 100 държави, но не и от Сърбия - и до днес Белград претендира, че това е негова територия. Населението на Косово е съставено предимно от етнически албанци, а 5% са етнически сърби. Те живеят в северната част и са доста облагодетелствани от сръбската държава с безплатно здравеопазване, образование и т.н.
Те искат създаването на сръбски общини в Косово, което залегна и в споразумението Прищина - Белград с гарант Европейския съюз. Сърбия пък трябваше да се откаже от позицията си да блокира Косово в различни международни организации.
Още: Членове на "Вагнер“ участват в престрелката в Косово?
Само че напрежението не стихва и през изминалия уикенд достигна нови висоти. Тогава около 30 въоръжени нападатели откриха огън по косовската полиция и се барикадираха в манастир в Банска. Загина косовски полицай, а други негови колеги бяха ранени. Трима нападатели също загинаха, а Прищина залови 8 от барикадиралите се. Част от тях избягали в Сърбия и се лекуват в местни болници, съобщава "Коха", цитирана от БТА.
Сръбският президент Александър Вучич твърди, че страната няма общо. Косовският премиер Албин Курти смята, че зад операцията стои сръбското правителство.
Още: Вучич: Можете да ни убиете всички, но никога няма да признаем вашето независимо Косово