Договорът между Македония и Гърция ще бъде подписан в Преспа, но на територията на Бившата югославска република Македония (БЮРМ), пише вестник Kathimerini, цитиран от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Най-вероятно това ще се случи в неделя, на 17 юни. Подписи под документа ще поставят външните министри на двете страни Никос Кодзияс и Никола Димитров, но на събитието ще присъстват и премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев.
Както съобщават част от гръцките медии, освен посредникът от ООН по преговорите Матю Нимиц, се очаква в Преспа да присъства и генералният секретар на световната организация Антонио Гутериш, както и шефът по външната политика и сигурността на ЕС Федерика Могерини.
Гръцкото издание отбелязва още, че на церемонията НАТО ще бъде представена от своя генерален секретар Йенс Столтенберг.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Междувременно Deutsche Welle посочва, че еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан е казал, че страните от ЕС ще дадат зелена светлина за начало на преговори за присъединяването на Македония. Той е убеден, че държавите членки на ЕС ще одобрят препоръката на Европейската комисия в края на юни в Брюксел и ще определят дата за започване на преговорите. Освен това Хан вярва, че държавите членки осъзнават, че има грешки в ЕС, когато става въпрос за Македония.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Ако девет пъти не реагирате положително на препоръката за започване на преговори за присъединяване, това води до изостаналостта на страната, както видяхме, и кулминацията беше 2015 г.", коментира още Хан.
Предисторията
Спорът за името на Република Македония е нерешен проблем между Гърция и Република Македония за официалното наименование на Република Македония, нейното население и нейния език. Спорът ескалира до най-висока точка и се налага международно посредничество, включително опити за резолюция от страна на ООН. Във всички официални документи на държавата тя се самоназовава Република Македония. От обявяването на независимостта съществува дипломатически проблем с името ѝ, което среща безпрецедентна съпротива от страна на Гърция.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Според гръцките политици името „Македония“ е обидно за гърците и предизвиква объркване и морална вреда за Гърция. Според официална Атина използването на това име за държавата оставя впечатлението, че Македония е само Скопие и всичко, свързано с това име, му принадлежи. Чрез правото си на вето Гърция не допуска признаването на независимата държава под това име. Заради този проблем Организацията на обединените нации и Европейският съюз признават държавата, използвайки „временното“ (до разрешаване на спора) име the Former Yugoslav Republic of Macedonia (Бивша югославска Република Македония) и в много официални и международни документи се използва това име. Граждански организации на републиката обявяват това име за обидно и настояват за отпадането му.
Редица страни, включително четири от постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Великобритания, Русия и Китай) признават Македония също под името Република Македония (Republic of Macedonia). На срещата в Букурещ на НАТО през 2008 година Гърция използва правото си на вето, заради неразрешения спор за името на Република Македония.