Чуждестранните фондации разделиха Македония на етническа основа, заяви нейният президент Георге Иванов в интервю за унгарската телевизия МТВА. Той добави, че няма да връчи мандат за сформиране на правителство без отказа на партиите от т.нар. албанска платформа.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Най-големият проблем на Македония е, че чуждестранните фондации засилиха етническите настроения в гражданското общество и разделиха населението по етническа основа, изтъкна той.
Фондацията на Сорос прибягва до насилствени действия в Македония, едно от които бе подпалването на приемната на президентството, посочи още Георге Иванов в интервюто.
Палежът бе извършен в хода на протестите през април 2016 година срещу решението на президента да бъдат спряни всички разследвания политиците от властта и опозицията. Той взе това решение като възможност за отблокиране на тогавашната политическа криза.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„В момента случаят Македония се разглежда в САЩ, от тамошните мозъчни тръстове, неправителствени организации и дори от членове на Конгреса. Вероятно въпросът (със Сорос) се подига в по-широк контекст, не само за Македония. Подобен е моделът на работа и в други страни, за които вече има реакции“, посочи президентът. „Ще видим какви ще бъдат резултатите и от разследванията“, добави той, отбелязва още БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Запитан как коментира факта, че някои неправителствени организации директно се опитват да се намесват в политиката, Иванов заяви, че Република Македония е жертва на намеса на чуждестранни фондации, които влияят върху местните неправителствените актьори не според интересите и нуждите на гражданите. „Имаме и неправителствени организации, които са функция на манипулация, на натиск и поставянето на въпроси, които не са в интерес на нашите граждани“, отбелязва президентът Иванов.
Затова тази сфера, която е твърде либерална, по някакъв начин трябва да се регулира, продължи той: „Да се знае кой дава пари, от къде идват тези пари, каква е целта на тези милиони, които влизат без никой да ги контролира и просто да създават проблеми, които не могат толкова бързо да се преодолеят“, заяви президентът.
Докато не бъдат отстранени правната и политическа пречка, не мога да предоставят мандата за съставяне на правителството, заяви още той в интервю.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Според Иванов има правен и политически проблем, за да се даде мандат. По-същественият е политическият проблем, който е т.нар. албанска платформа.
Според него мнозинството беше осигурено чрез изнудване - да бъде приета платформа на партии на албанците от Македония, която е създадена в Тирана, в кабинета на албанския премиер Еди Рама. „Това според нашата конституция и съгласно нашите закони е поставянето на Македония в подчинено положение и зависимост на друга държава. Това е престъпление, но то противоречи и на клетвата, която съм дал, когато поех президентския пост, защото аз не само съвестно и честно трябва да изпълнявам функциите на президент, а и да защитавам Конституцията и законите, аз съм отговорен за суверенитета , териториалната цялост и независимостта на Македония“, посочи държавният глава.
Според Иванов, ако даде мандат на някого, който е приел платформа на чужда държава, независимостта на страната ще бъде поставена под въпрос и решението му ще бъде оспорено.
„Затова казах, че щом се премахнат правната и политическата пречки, няма да е проблем връчването мандата, повтори Георге Иванов. Той добави, че решението е превантивно, за да се избегнат още по-големи проблеми.
Припомняме, че Георге Иванов бе предложил парламентарно представените партии да се откажат от „албанската платформа“, за да връчи мандат, но това досега не бе направено.