Не се очаква промяна на българската позиция за начало на преговори със Северна Македония за членство в ЕС и при формирането на следващото българско правителство. Това казаха евродепутати от всички политически групи в Европейския парламент в отговор на въпрос на БНР по време на виртуален дебат за европейската перспектива на Западните Балкани.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев припомни, че страната ни има широка позиция, гласувана с огромно мнозинство в парламента и тя отговоря на основните европейските ценности.
„Това, което Европейският парламент последните 10 години, включително и сега го повтори в последния доклад, че, ако кажеш, че имаш българско самосъзнание, знаеш своя български произход, да бъде подложен на дискриминация. И ние да кажем - е, нищо, ще си затворим очите. Няма кое българско правителство, не мога да си представя, че която и да било партия, било протест, непротест, това няма никакво значение“.
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов също заяви, че не очаква промяна в тази насока.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Аз лично не очаквам промяна на позиция. Ние всички заедно, 17-те евродепутати, гласувахме анблок по отношение на доклада за Северна Македония, включително с всички изменения и допълнения, някои с откровен антибългарски характер, които бяха внесени“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Евродепутатът от „Обнови Европа“ и докладчик за напредъка на Северна Македония в Европарламента Илхан Кючюк подкрепи единната позиция, но допълни, че трябва да се помисли за намаляване до минимум на езика на омразата и даване на път на конструктивните идеи.
„По всяка вероятност видно от днешното изявление ние отиваме към политическа криза, която няма да промени българската позиция, но която и няма да даде възможности на българското правителство да направи каквото и да е по темата Република Северна Македония“.