След изтичането на сегашната спасителна програма за Гърция в средата на 2018 г. страната може да няма нужда от нова. Това заяви ръководителят на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) Клаус Реглинг.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Ако в следващите 18 месеца помощта бъде употребена правилно, то съм сигурен, че това ще бъде последната програма, която Гърция ще трябва да изпълни“, каза той в интервю за германския в. „Зюддойче Цайтунг“. Според Реглинг при правилно изпълнение на зададената програма след изтичането на срока й Атина ще може „сама да стои на краката си и да взима собствени заеми от финансовите пазари“.
Той също така потвърди, че към момента между европейските институции и „Международния валутен фонд (МВФ) съществуват различия около прогнозите за бъдещите икономически перспективи на Гърция, преди всичко по отношение на устойчивостта на дълга.
„Съществуват разлики и около това до колко Атина е осъществила поетите ангажименти за стабилизиране на своята финансова система. ЕС смята, че Гърция на практика направи всичко, което беше възможно за консолидиране на бюджета, докато според МВФ има още много работа в тази сфера“, посочи Реглинг, цитирана от БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
По-рано в интервю за германския в. „Билд“ Реглинг заяви, че до края на действия на третия спасителен пакет Гърция може да има нужда от по-малко пари от очакваното. По думите му има вероятност ЕСМ да предостави „значително по-малко стабилизационни кредити, отколкото съгласуваната сума от 86 млрд. евро“. Според него една от причините за това е подобряването на параметрите на гръцкия бюджет.
Оптимистичната прогноза на Реглинг идва часове преди срещата на директора на МВФ Кристин Лагард с германския канцлер Ангела Меркел, на която основна тема ще е именно Гърция. Фондът заплаши, че е готов да се оттегли от спасителния пакет, тъй като смята, че Атина не може да върне дълговете си в сегашния им вид, настоявайки за облекчения. Властите в Берлин обаче са категорично против подобна мярка, настоявайки за повече мерки за съкращения.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Тази седмица генералният секретар на икономическия съвет на управляващия Християндемократически съюз (ХДС) на Меркел заяви, че партията е против отписване на части от дълга на Гърция. Според Волфганг Щайгер кредиторите дори трябва да обмислят сценарий за временно излизане на Атина от еврозоната.
По думите му „Гърция живее от един кредит до друг и до днешния ден не е изпълнила плана за съкращаване на разходите“. В тези условия отписване на дълга би било „съвършено погрешен сигнал“, каза той. Щайгер също така допълни, че в бъдеще МВФ също трябва да остане част от спасителната програма на Гърция.