Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС: Все още има възможност за скорошно начало на преговори с ЕС и Северна Македония

16 ноември 2020, 15:39 часа • 2718 прочитания

Все още има възможност до края на годината да бъдат одобрени рамките за начало на преговорите за присъединяване към ЕС със Северна Македония и Албания. Това заяви пред кораспондента на БНР в Брюксел високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност.

По неговите думи продължават усилията за постигане на споразумение в спора между София и Скопие. Дипломатът отбеляза, че откритите въпроси са изцяло двустранни.

Той поясни, че дори когато Съветът на ЕС утвърди с единодушие преговорните рамки, те трябва да бъдат одобрени също от Северна Македония и Албания. По неговите думи утре въпросът ще бъде обсъден на заседанието на Съвета на ЕС, но взимането на решение засега изглежда ще се отложи. Според него не се очертават пречки за одобряване на преговорната рамка за Албания.

По-късно говорител на Европейската комисия призова първата междуправителствена конференция за поставяне на началото на присъединителните преговори да бъде свикана възможно най-скоро. За стане това възможно, необходимо е Съветът на ЕС да одобри единодушно преговорните рамки, отбеляза той. Не можем да преценим кога това ще се случи. Насърчаваме двете страни да продължат усилията в търсене на решение, допълни говорителят.

"Все още вярваме, че има шанс за договаряне на преговорна рамка със Северна Македония, продължаваме да работим и с двете страни", това заяви европейски дипломатически източник по повод обявеното от България намерение да наложи вето по въпроса. Той припомни, че утрешният Съвет "Общи въпроси", на който ще се обсъжда въпросът за дата за междуправителствена конференция за Северна Македония и Албания, ще се проведе чрез видеоконференция, на която не могат да се вземат никакви конкретни решения. Източникът добави, че все още има време, макар и не много, тъй като конференцията трябва да бъде свикана до края на годината.

"Все още продължаваме да работим със София и Скопие", подчерта той. Източникът добави, че двустранните споразумения не са част от преговорите за присъединяване, а това, което е определящо, е методологията, на базата на която се отчита изпълнението на критериите за тяхното начало.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес