Европейската комисия съобщи, че шест месеца от началото на изпълнението на пилотните проекти за въвеждане на бързи процедури за предоставяне на убежище и за връщане на незаконно пристигнали в ЕС мигранти отчита добър напредък, постигнат от България и Румъния.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Бяха постигнати добри резултати при управлението на границите и тясното сътрудничество със съседните държави, се посочва в съобщение на комисията. Отбелязва се, че пилотните проекти бяха създадени през март.
Отчита се, че у нас в областта на убежището са извършени обучения за улесняване на прилагането на ускорените процедури за убежище. България изготви списък с определени сигурни страни на произход на мигрантите и увеличи броя на служителите на Европейската агенция за убежище, се допълва в съобщението.
Още: Комисията LIBE: Очакваме да има независимост и отчетност в прокуратурата
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
България е в процес на изменение на законодателството, за да позволи издаването на откази за международна закрила заедно с решения за връщане на незаконните мигранти. Българските власти работят по цифровизацията на системите за убежище и връщане с подкрепата на агенциите на ЕС и ЕК. България повиши сътрудничеството си с европейската гранична служба "Фронтекс", допълва комисията. Отбелязва се, че нашата страна получава допълнителни ресурси, включително техническо оборудване за управление на границите, предаде БТА.
Комисията добавя, че в нашата страна се въведжда възможност за подпомагане на доброволното връщане. България подобри сътрудничеството си с европейската полицейска служба "Европол" за борба с каналджийството и за ограничаване на вторичните движения на мигрантите в ЕС, се посочва в оценката, цитирана от 24 часа.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
За Румъния се отчитат законодателните промени по повод предоставянето на убежище. Румънските власти допълнително подобриха сътрудничеството с европейската агенция за убежище. Румъния продължи да управлява успешно външните си граници със Сърбия, посочва ЕК.
Допълва се, че сътрудничеството по пилотните проекти ще продължи с редовни срещи за наблюдение на прилагането на новите мерки. ЕК пояснява, че през юни реши да повиши способността на България и Румъния за наблюдение на границите с отпускането на допълнително финансиране.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса