Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До средата на 2018 г. може да има договор за решаване на спора за името на Македония

18 декември 2017, 13:39 часа • 2235 прочитания

До средата на следващата година може да бъде подписан договорът за решаване на спора за името между Гърция и Македония. Това заяви Матю Нимиц, посредник в спора между Скопие и Атина.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Срещите на върха на ЕС през юни и на НАТО в началото на юли са възможност за преодоляване на дългогодишния спор, пише електронното издание на "Катимерини".

В ООН гледат с оптимизъм на подновените преговори помежду двете страни. Самият Нимиц е положително настроен от последните събития и обяви, че проблема може окончателно да бъде решен.

На този етап Нимиц няма да дава конкретни предложения. Когато реши да направи това, най-вероятно ще е име с географско определение. Последното му предложение „Република Северна Македония“ все още важи, но и предишните предложения „Република Горна Македония“ и „Република Вардарска Македония“ не са отхвърлени, съобщава "Катимерини".

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Атина настоява за име, което ще се ползва навсякъде, докато Скопие иска договореното име да е само за двустранните взаимоотношения. Международните фактори държат, че името което ще се договори, ще е за международна употреба. Вашингтон, както и другите ключови международни фактори, съобщиха, че ще приемат всяко име, за което ще се споразумеят двете държави.

В тази фаза на преговорите Нимиц работи по така наречените „червени линии“. Промяната на името на скопското летище е подобрение на климата в преговорите. Нимиц е положително настроен от реализма и решимостта на новия македонски премиер Зоран Заев, който е готов за политически решения, които ще отворят вратите на страната за членство в НАТО и ЕС, с цената на поражение на следващите избори. Нимиц има подкрепата на САЩ и ЕС и се очаква да ускори процеса с организиране на срещи на министерско и премиерско ниво, предаде БГНЕС.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

Тъй като въпросът с името е чувствителен и за двете страни, посредникът отдава голямо значение и на реакциите на обществеността. Вниманието е насочено не само към управляващите, но и към опозициите. Нимиц е загрижен за позицията на по-малкия коалиционен партньор в Гърция, дясната партия "Независими гърци". Възможна е и реакция от опозиционната "Нова демокрация", от която до момента не казват дали биха дали поддръжка на евентуално решение. В Македония пък основен проблем е опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. Оставката на дългогодишния лидер Никола Груевски даде надежда, но всичко ще зависи от това кой ще е новият лидер на партията. Заев неотдавна коментира, че получава положителни сигнали от опозицията, но все още е много рано да се предвиди развитието на преговорите, пише "Катимерини".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес