Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Димитров: Ако македонският език е причина да не влезем в ЕС, така да бъде

21 юли 2021, 14:15 часа • 2308 прочитания

Ако е налице политическа воля и лидерство в България, смятам, че ще можем да намерим европейско решение, което би било добре за македонско-българското приятелство и за европейския ангажимент към региона.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

„Но тук идва едно „ако”, заяви в интервю за Евронюз вицепремиерът по европейски въпроси на РС Македония Никола Димитров.

Според него, Скопие е направило всичко, което можеше.

„И, честно казано, ако моят майчин език – македонският, е причината за това да не можем да се доближим до ЕС, нека така да бъде. Тогава значи ЕС не е това, което сме си мислили, че е – общност от ценности”, каза Димитров.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Според него, България поставя под въпрос правото на страната да изгражда своя собствена идентичност и история, което само е предизвикало огорчение сред една от най проевропейските държави на континента.

Съответства ли проблематизирането на македонския език на това, което Европа отстоява? Нима Европа не трябва да бъде континент, където се възпитава езиковото и културно многообразие и където всички нации се третират с достойнство и уважение? Това кой си и на какъв език говориш не е ли въпрос, който засяга само тези, за които се отнася? - коментира вицепремиерът по европейските въпроси.

Той обяви, че ветото на България срещу началото на преговорите за присъединяване вреди на междусъседските отношения и на доверието в Евросъюза.

Димитров подчерта, че започването на преговорите е повече от заслужено заради пропуснатото време и прецедентите по пътя към евроинтеграцията, но преди всичко поради постигнатите резултати при сближаване към европейските стандарти и демонстрираното лидерство и зрялост при решаването на проблемите.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

„Изгубихме поколения в чакалнята на ЕС. Започнахме пътуването си към Европа, след Словения и преди Хърватия. И двете страни станаха членове преди няколко години, а ние все още се борим да започнем преговори за присъединяване. И точно когато най-накрая разрешихме въпроса Преспанския договор, който бе заобиколен от международно признаване и обещания за преговори с ЕС, пред нас се изправи друга планина” - добавя той.

Според вицепремиера, въпреки последното разочарование, правителството остава ангажирано с постигането на стремежите на страната за членство в ЕС и ще продължи активно да търси решение, но като подчертава определени позиции, от които няма да има отстъпление. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес