Министерството на правосъдието на Северна Македония изпрати до правителството предложението за конституционни промени, изготвеното от работната група, съобщиха властите.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Кабинетът трябва да го разгледа на заседание и след това да го внесе в парламента.
Обикновено правителството заседава редовно всеки вторник, но засега няма информация дали предложението ще бъде на дневен ред утре или в друг ден.
На проведено преди десет дни заседание работната група прие решение за необходимостта от изменение на Конституцията с насоки за изменения и допълнения.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Промените са в Преамбюла, като след бошняшкия етнос се добавят думите: български етнос, хърватски етнос, черногорски етнос, словенски етнос, еврейски етнос, египетски етнос".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
ОЩЕ: 80% от етническите македонци отхвърлят вписването на българите в конституцията
Засега не е сигурно дали конституционните поправки ще бъдат приети в парламента, като се има предвид, че опозиционната ВМРО-ДПМНЕ обяви, че няма да ги подкрепи.
Не по-маловажни в това отношение са действията на управляващите, които многократно изразиха остри позиции срещу София и подкрепиха законодателство, което със задна дата закри български културни клубове от регистрите, припомня БГНЕС.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
За да бъдат приети конституционните изменения, е необходимо мнозинство от две трети или най-малко 80 депутати в Скупщината.
Включването на българите в македонската конституция е условие за продължаване на преговорите на страната за членство в Европейския съюз, следвайки т. нар. френско предложение, направено по време на председателството на Франция на Съвета на ЕС.