България и Хърватия във вторник дадоха официално зелена светлина за отварянето на Глава 26 (Образование и култура) от преговорите за приемане на Сърбия в Европейския съюз. Това съобщава сръбската агенция Tanjug.
Още: Най-важните новини за деня: 28 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Хърватските и български членове на работната група по разширяване и страни-кандидатки в Съвета на Европейския съюз официално подкрепиха отварянето на главата, позволявайки необходимия консенсус по въпроса.
В края на декември миналата година сръбското министерство на образованието подписа анекс към меморандума за сътрудничество с националния издател на учебници и представителите на седемте малцинства в Сърбия, които имат право на образование в страната на майчин език. Решенията предвиждат допълнителни 84 учебници на роден език, от които 18 на хърватски, предаде Фокус.
В изявление по повод на спирането на преговорите, през декември сръбският министър на външните работи Ивица Дачич каза, че Сърбия няма да позволи да бъде унижавана и че освен ветото на Хърватия, България също е изразила резерви.
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
"Това вече не е жест на едно конкретно правителство. Създава се антисръбска атмосфера. Хърватското правителство не е променило отношението си към Сърбия. България също има резерви към Глава 26, но е много лесно да напишеш в собствената си Конституция, че нямаш национални малцинства, както е направила България, а да говориш за правата на твоето малцинство в Сърбия", подчерта Дачич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Сръбският премиер Александър Вучич пък заяви, че сръбското правителство е "стъписано" заради решението на Хърватия да не подкрепи европейското бъдеще на Белград.
"Хърватия няма нито една основателна причина за такова решение. Сърбия ще има предвид позицията на Хърватия и няма да позволи на никого в Европа и целия свят, включително Хърватия, да я изнудва, унижава и принизява по какъвто и да е начин", заяви сръбският премиер в становище.