Позицията на Белград относно руската агресия срещу Украйна може да засегне процеса на европейска интеграция на Сърбия. Това каза днес Майкъл Милър, ръководител на отдела на Европейската комисия за Сърбия и Черна гора, цитиран от БГНЕС.
Той направи това изявление пред комисията по външни работи на Европейския парламент по време на дебат по проекторезолюция на ЕП, призоваваща Сърбия да приведе политиката си в съответствие с външнополитическите решения и позиции на ЕС, включително налагането на санкции срещу Русия, че напредъкът на Сърбия в преговорите за присъединяване към ЕС зависи от върховенството на закона и диалога с Прищина, както и от санкциите срещу Русия. „В геополитически контекст позицията на Сърбия относно руската агресия срещу Украйна ще бъде основен елемент, който трябва да се вземе предвид. Сърбия е наясно с очакванията на ЕС по хармонизацията, включително ограничителните мерки срещу Русия", каза Милър.
Още: Вучич смята санкциите срещу Русия за "аморални и безсмислени"
Подобно съобщение изпрати докладчикът на ЕП за Сърбия Владимир Билчич, който каза, че неналагането на санкции срещу Русия ще има последствия за Сърбия, като същевременно изрази надежда, че Белград ще съгласува политиката си с решенията на ЕС срещу Москва. „Суверенните държави вземат суверенни решения, но суверенните решения имат и последици за международните партньорства, съюзи и европейската интеграция. Надявам се, че решенията в Сърбия след изборите ще отразяват европейските ѝ стремежи," каза Билчич.
Ръководителят на отдела за Западните Балкани в Европейската служба за външна дейност Елза Фенет каза, че са необходими конкретни действия. „Сърбия все още не е приела нито една от ограничителните мерки, пряко свързани със санкциите срещу Русия. Контактите с Русия продължават на най-високо ниво, включително с някои противоречиви фигури. Сърбия поддържа полети с Русия“, каза Фенет.
Европейският парламент призовава новоизбраните власти в Белград да покажат истински ангажимент към ценностите на ЕС и да се съобразяват с решенията и позициите на ЕС по външната политика и политиката на сигурност, включително санкциите срещу Русия, според документа, публикуван на уебсайта на ЕП.
Още по темата Украйна - четете тук.