„Всички сърби в Северно Косово приемат Сърбия за своя страна, а не Косово. Това е реалността“. Това заяви президентът на Сърбия Александър Вучич в интервю за Ройтерс в Белград. „Някой трябва се съвземе и да организира (нови) избори там“, добави той.
Той заяви, че не бива да се организират нови избори за кметове в Северно Косово, докато не бъде предоставена по-голяма автономия на етническите сърби, които представляват мнозинство в региона и бойкотираха последните местни избори.
В четирите общини със сръбско мнозинство Митровица, Звечан, Зубин поток и Лепосавич в Северно Косово бяха назначени албански кметове след местни избори през април, които отчетоха едва 3,5 процента избирателна активност. Местните сърби организираха протести, в които се сблъскаха с мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, оставяйки десетки ранени от двете страни. Сърбия постави въоръжените си сили в най-висока бойна готовност край границата с Косово, а НАТО изпрати подкрепления за мисията си в страната.
Европейският съюз и САЩ, най-силните поддръжници на Косово, призоваха Прищина да организира нови избори в района със сръбско мнозинство, за да намали напрежението, а Сърбия да оттегли войската си от границата с Косово.
Вучич каза, че властите в Косово - бивша сръбска провинция, която обяви независимост през 2008 г. след бунт на мнозинството етнически албанци през 1990 г. – ще трябва да направят някои отстъпки, за да се гарантира участието на сърбите в нов вот.
„Все още нямаме Съюз на сръбските общини, все още няма изтегляне на (косовските албански) специални сили на полицията и кметовете в общините“, подчерта той.
Брюкселското споразумение от 2013 г. предвижда сърбите на север да създадат съюз за самоуправление на общините в замяна на признаване на косовските институции, но споразумението така и не е изпълнено.
Косовският премиер Албин Курти каза, че ако бъде дадена по-голяма автономия в рамките на Съюза на сръбските общини, районът със сръбско мнозинство може да организира референдум за присъединяване към Сърбия. „Сърбите винаги са готови да говорят, но трябва да им се предложи нещо“, каза Вучич.
По-рано този месец президентът на Косово Вьоса Османи каза пред Ройтерс, че могат да се проведат нови избори в четирите общини, ако 20 процента от избирателите са подписали петиция за това. Тя обвини Сърбия, че се меси. В отговор Вучич каза, че е „ужасяващо какво правят тези хора, за които говорим“ и обвини Курти, че не е склонен на компромис. „Сигурен съм, че (Курти) няма да инвестира и минута от времето си и нито капка пот, за да намери компромисно решение“, каза Вучич, цитиран от БТА.
Той посочи, че Сърбия обмисля дали да намали бойната готовност. „Ще държим нашите войски в състояние на висока бойна готовност, но не най-висока бойна тревога, защото това струва много“, допълни той. В интервюто си пред Ройтерс Вучич подчерта, че Белград преговаря за закупуване на изтребители Rafale от Франция и планира да подсили армията си със западни оръжия.
Той отбеляза, че Сърбия остава на европейския си път и успява да балансира външната си политика, за да продължи приятелските си отношения с историческия си съюзник Русия, както и с Китай.