Две на всеки три домакинства в Гърция са в по-лошо финансово състояние в сравнение с преди шест месеца. Причината е въздействието на пандемията от коронавирус върху икономиката, показва проучване на Intrum, цитирано от в. „Kathimerini“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
67% са процентите на Гърция – подобно на Румъния – което е най-високият дял сред 24-те страни, които бяха изследваните от шведската компания за услуги за управление на кредити. Това е далеч над средното ниво за Европа от 48%.
В основата на този висок процент е голямата зависимост на гръцката икономика от туризма. Дори страни с много повече случаи на коронавирус и десетки хиляди смъртни случаи, като Великобритания, Италия и Франция, показват по-ниски проценти (съответно 55%, 54% и 41%) от домакинствата, отчитащи влошаване на финансите си от шест месеца по-рано.
Тази ситуация в Гърция ще доведе до увеличаване на дълга на домакинствата, намаляване на капацитета за спестяване и нарастване на заемите за покриване на задължения.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Ако оценката от изследването на Intrum се потвърдят от данните, може да се очаква нова дългова криза в Гърция в момент, когато за мнозина предишната криза не е приключила въпреки намаляването на лошите кредити и различните уреждания на дългове към държавата и осигурителните фондове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според проучването 61% от домакинствата в Гърция смятат, че сметките им растат по-бързо от доходите им. Това е вторият най-висок процент след Франция (62%), докато средният за Европа е 42%.
Въпреки че банковите депозити се увеличиха, тъй като опциите за пазаруване на хората бяха значително намалени по време на блокирането, тази тенденция се обръща поради увеличени задължения и по-ниски доходи. Следователно 52% от гръцките домакинства (четвъртият най-висок процент сред 24-те държави) казват, че спестяват по-малко пари в сравнение с миналото поради пандемията. Средната европейска ставка е 39%.
Друга тревожна констатация е, че 28% от домакинствата в Гърция казват, че прибягват до заеми, за да плащат сметките си, което вероятно ще доведе до порочен цикъл на дълга. В Европа средната ставка е 18%, предава БГНЕС.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса