Тайванският външен министър Джоузеф Ву заяви, че Китай разкрива стратегиите си за бъдещо нахлуване на острова. Той предупреди, че опитът на Пекин да промени статуквото в Тайванския проток може да бъде "дестабилизиращ, провокативен и много опасен".
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"През първата половина на август Китай проведе ракетни изпитания, мащабни въздушни и морски учения, кибератаки, кампании за дезинформация и икономическа принуда срещу Тайван. Ако съберем всички тези стъпки, това е част от техния наръчник за бъдещо нахлуване в Тайван", каза Ву в ексклузивно интервю за Deutsche Welle.
Припомняме, че след посещението в Тайпе на председателя на Камарата на представителите в САЩ Нанси Пелоси китайските власти започнаха мащабни учения в Тайванския проток. Те трябваше да продължат няколко дни като отговор срещу Вашингтон, но станаха „регулярни“. Преди дни два кораба на американските военноморски сили навлязоха в Тайванския проток, а Пекин не отговори с типичната си агресивна реторика. Китай смята демократичния остров за част от своята територия въпреки отцепването в средата на миналия век, а страховете, че президентът Си Дзинпин ще стигне до инвазия, нарастват с всеки изминал ден.
"Ситуацията все още е много напрегната и Китай се опитва да разруши статуквото или поне символа на статуквото, който е средната линия на Тайванския проток (б.а. - границата). Статуквото през Тайванския проток се разглежда като интерес на всички заинтересовани страни в този район или в световен мащаб. Когато Китай се опитва да разруши статуквото, това не е в интерес нито на нас, нито на международната общност", каза Ву.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Той добави, че Китай се опитва да използва посещението на Пелоси като претекст, за да оправдае военните си заплахи срещу Тайван. По думите му, Тайпе няма да се поддаде на нарастващия натиск от страна на Пекин.
"Това, което бих казал, е, че посещението на председателя на парламента Пелоси в Тайван е морален стимул за тайванския народ. През цялото време Тайван е изправен пред заплахата от страна на Китай, но китайската военна заплаха няма да спре Тайван да печели повече приятели. Тя също така няма да спре международните приятели да дойдат в Тайван и да покажат подкрепата си към нас", допълни Ву.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Откакто през февруари избухна войната в Украйна, международната общност прави някои паралели между руското нахлуване и потенциалната китайска инвазия на острова. Ву заяви, че въпреки че са били нападнати от Русия, украинците са проявили огромна храброст, която е вдъхновила много тайванци. "Смелостта, която украинците проявиха, е вдъхновяваща за тайванския народ, защото разбираме, че китайците могат да направят същото с Тайван", добави той.
Ву каза, че откакто преди повече от две години Китай наложи Закона за националната сигурност в Хонконг, който коренно промени гражданското общество в бившата британска колония, международната общност говори за Тайван като за следващата цел на китайската експанзия. "Дали Тайван ще бъде последната цел на китайската авторитарна експанзия? Бих казал, че не", заяви Ву.
"Китай претендира за Източнокитайско море и провежда военни учения или изпраща свои кораби в спорните води. Те предявяват претенции и към Южнокитайско море, а ежедневното патрулиране в Южнокитайско море от техни бомбардировачи или от военни кораби е толкова често в наши дни. Ако не го спрем, китайското правителство ще подпише още споразумения за сигурност с повече тихоокеански държави", добави той.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
В условията на засилено напрежение отвъд Тайванския проток Тайпе обяви рекордно увеличение на бюджета си за отбрана за 2023 г., с което годишните разходи ще достигнат 19,41 млрд. долара. Това представлява увеличение с 13,9% спрямо предходната година.
Ву заяви, че увеличението на бюджета за отбрана на Тайван е стабилно и че островът също така работи в тясно сътрудничество с партньори като САЩ за усъвършенстване на отбранителните си стратегии и повишаване на отбранителните си способности.
"Освен че увеличихме военния си бюджет, ние проведохме и реформа на военната си стратегия. Обсъждаме също така със САЩ как най-добре да подходим към стратегията на асиметричната война", каза той пред DW. "Имаме и специален бюджет, който се използва за елементи като ракети и реактивни самолети, и правителството е решено да увеличи военния ни бюджет".
ОЩЕ: Секторът, в който Китай се нуждае от Тайван