Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Втората най-голяма ВЕЦ в света заработи в Китай

28 юни 2021, 16:44 часа • 14759 прочитания

Втората по големина в света ВЕЦ заработи в Китай. Тя се нарича "Байхетан" и отстъпва по мощност единствено на друга китайска ВЕЦ – "Трите клисури". В момента в света тя е най-голямата строяща се ВЕЦ, предаде агенция Xinhua.

Намира се на приток на река Яндзъ, в район, където се събират югозападните провинции Юнан и Съчуан. Сумарната ѝ мощност след пълното завършване ще бъде 16 ГВт. Състои се от 16 хидроблока, всеки с мощност по 1 ГВт – най-голямата единична мощност в света.

Максималният капацитет на огромната ВЕЦ е над 42 000 кубически метра вода в секунда, а язовирът събира 20,627 млрд. куб. метра вода. Щом заработи на пълен капацитет, централата ще може да генерира достатъчно електроенергия, за да задоволи нуждите от електроенергия на 500 000 души за цяла година, според държавната телевизия CCTV.

В момента работят два генератора, а останалите ще влязат в експлоатация до юли 2022 г. Годишното им производство ще бъде 62,4 млрд. КВтч. За производството на толкова ток от въглища щяха да бъдат необходими 19,68 млн. тона годишно.

Мащабният язовир, който се издига на цели 289 метра (колкото 100-етажна сграда), обхваща дълбоко тясно ждрело в горната част на Яндзъ, най-дългата река в Китай. Въпреки огромните си размери, "Байхетан" е построен само за 4 години.

През последните години страната е в процес на изграждане на хидроенергийни мощности, тъй като се стреми да отговори на непрекъснато нарастващите енергийни нужди на огромното си население.

"Като основен проект в китайската програма за пренос на енергия от запад на изток, "Байхетан" е най-големият и технически най-труден хидроенергиен проект, който се изгражда в света в момента", казва китайският президент Си Дзинпин и добавя, че проектът е отбелязал голям пробив в производството на оборудване от висок клас в Китай.

Проектът е част от национална схема за производство на електроенергия и доставянето ѝ до райони с високо потребление на енергия на източния бряг, а също така е предназначен да засили контрола върху водните потоци по време на тежкия летен сезон на наводненията. Провинциите в Източен и Централен Китай с по-голямо население и по-развити икономики изпитват хроничен недостиг на електроенергия през пиковите периоди на търсене, предава Reuters.

Какви други големи ВЕЦ-ове се строят в Китай и как влияят на околната среда, четете в EXPERT.BG.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес