Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Виетнамският имотен магнат Труонг Ми Лан загуби обжалването на смъртната си присъда, обявена от съда заради организиране на най-голямата банкова измама в света.
Сега 68-годишната жена се бори за живота си, тъй като според виетнамския закон, ако успее да върне 75% от присвоеното, присъдата ѝ ще бъде заменена с доживотен затвор.
През април съдът установи, че Труонг Ми Лан тайно е контролирала Сайгонската търговска банка - петия по големина кредитор в страната, и е теглила заеми и пари в брой в продължение на повече от 10 години чрез мрежа от фиктивни компании. Общата стойност е 44 млрд. щатски долара. Според прокурорите 12 милиарда от тях са били незаконно присвоени от Ми Лан.
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Може да има помилване или доживотен затвор
На 3 декември съдът във Виетнам заяви, че няма основание за намаляване на смъртната присъда. Въпреки това бизнес магнатът все още може да избегне екзекуцията, ако върне 9 млрд. долара - три четвърти от присвоените 12 млрд. долара. Това не е последното ѝ обжалване и тя все още може да подаде молба до президента за помилване.
По време на съдебния процес Труонг Ми Лан се държеше предизвикателно, но когато обжалваше присъдата тя изглеждаше разкаяна, пише BBC. Тя заяви, че се срамува, че е била толкова вредна за държавата, и че единствената ѝ мисъл е да върне това, което е взела.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
One of Vietnam's wealthiest women has lost her appeal in a fraud case that sentenced her to the death penalty
— NEXTA (@nexta_tv) December 3, 2024
The Supreme People’s Court of Ho Chi Minh City stated that the damages caused by entrepreneur Truong My Lan were "enormous and have extremely serious consequences,"… pic.twitter.com/u4YUghK6ML
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
Още: Лъжа ли е, че Евтим Милошев е изложил България във Виетнам? (СНИМКИ)
Как Труонг Ми Лан се е сдобила с богатството си?
Родена в китайско-виетнамско семейство в град Хошимин (най-големия във Виетнам, в южната част на страната), Труонг Ми Лан започва като продавачка на сергия на пазара, където продава козметика заедно с майка си. Постепенно стартира покупки на земя и имоти, след като комунистическата партия въвежда икономическа реформа през 1986 г. През 90-те години на миналия век тя вече притежава голям портфейл от хотели и ресторанти.
Когато е призната за виновна и осъдена през април, тя е председател на известна фирма за недвижими имоти - Van Thinh Phat Group. Това беше драматичен момент в антикорупционната кампания „Пламтящи пещи“, водена от тогавашния генерален секретар на Комунистическата партия Нгуен Фу Чонг.
Всички останали 85 обвиняеми бяха осъдени. Четирима от тях бяха осъдени на доживотен затвор, а останалите, включително съпругът и племенницата на Труонг Ми Ла, получиха присъди, вариращи от 3 до 20 години условно.
Смята се, че Държавната банка на Виетнам е похарчила много милиарди долари за рекапитализация на Сайгонската търговска банка, за да предотврати по-широка банкова паника. Прокурорите твърдят, че престъпленията ѝ са „огромни и без прецедент“.
Адвокатите на Труонг Ми Лан заявиха, че тя е работила възможно най-бързо, за да намери необходимите 9 млрд. долара, но осребряването на активите ѝ се оказва трудно. Някои от тях са луксозни имоти в Хошимин, които на теория биха могли да бъдат продадени доста бързо. Други са под формата на акции или дялове в други предприятия или имотни проекти. Общо държавата е установила над хиляда различни активи, свързани с измамата. Засега те са замразени от властите.
Труонг Ми Лан се е обърнала и към приятели, за да събере заеми за постигане на целта, съобщава BBC.
Адвокатите ѝ настояват за снизходителност от страна на съдиите поради финансови причини. Те заявиха, че докато е осъдена на смърт, за нея ще бъде трудно да договори най-добрата цена за продажба на активите и инвестициите си, а оттам - да събере 9 млрд. долара. Според тях тя би могла да се справи с това, ако получи доживотна присъда.
„Общата стойност на нейните авоари всъщност надвишава необходимата сума за обезщетение“, казва един от адвокатите ѝ, преди жалбата ѝ да бъде отхвърлена. „За продажбата им обаче са необходими време и усилия, тъй като много от активите са недвижими имоти и ликвидацията им отнема време. Труонг Ми Лан се надява, че съдът може да създаде най-благоприятни условия, за да може тя да продължи да изплаща обезщетения".
Смъртните присъди във Виетнам
Виетнам третира смъртното наказание като държавна тайна. Правителството не публикува колко души са осъдени на смърт, въпреки че правозащитни групи твърдят, че те са повече от 1000 и че Виетнам е един от най-големите екзекутори в света.
Обикновено присъдите се изпълняват с голямо закъснение - често с много години. Ако Труонг Ми Лан успее да възстанови 9-те милиарда долара преди това, животът ѝ най-вероятно ще бъде пощаден.
Още: Креативна измама: С пачки „кукли“ касиерка си прибра 144 хил. лв. от пловдивска банка