През 2022-а година Китай отчете спад в населението за пръв път от 60 години насам. Прогнозите са, че тази тенденция ще се запази и през следващите 30 години. Правителството се опитва да увеличи раждаемостта с различни мерки като финансова подкрепа за семействата. Но много млади хора гледат песимистично към бъдещето, което се отразява и на отношението им към брака.
Още: Десетки загинали при серия от израелски удари в Ивицата Газа
Още: Изписаха оперирания Нетаняху от болницата
25-годишната Ема Ли, която живее в Шанхай, казва: "Младите в Китай смятат, че бъдещето изглежда мрачно, а животът - напрегнат. С деца животът ще стане още по-стресов". Според Ема Ли много от младите китайци имат добро образование и "трудно могат да бъдат убедени, че младите жени непременно трябва да се омъжат по любов, да живеят щастливо и да водят хармоничен семеен живот".
Какво пречи на младите да създават семейства?
Изтощителното и напрегнато всекидневие също действа възпиращо. "Продължителният работен ден, незадоволителната работа и трудното оцеляване с ниски доходи при висока инфлация правят невъзможно отглеждането на деца", коментира 27-годишната Синтия Лиу от Пекин. Тя допълва: "Заради строгата държавна цензура върху книгите, филмите и дори видеоигрите не знаем как бихме могли да осигурим на децата си щастливо детство. Състраданието и чувството ни за отговорност до голяма степен ни разубеждават да създаваме нов живот".
Още: ООН: Палестинската власт да отмени спирането на "Ал Джазира"
Още: Рибари откриха подводен дрон край Филипините (СНИМКИ)
През 2021-а година правителството ограничи времето, в което децата могат да играят онлайн игри до три часа седмично и забрани карикатурите, съдържащи "насилие, кръв, вулгарност и порнография".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обяви рекорд на самоубийствата при военни за последните 13 години
Още: Топлинен рекорд: 2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Строгите локдауни и повишеният контрол на властите по време на пандемията също са се отразили негативно на китайското общество и увереността на хората. "Фабриките и компаниите за доставки не могат да плащат дори базови осигуровки на своите работници. В същото време все повече хора търсят работа в правителствените агенции, а младежката безработица достигна нов връх", казва 26-годишният Адам Уанг от Тиендзин.
Според официалната статистика през юли 19,9 процента от младите са били безработни. Уанг обяснява неохотата на своето поколение за създаването на семейство по следния начин: "Много от нас просто нямат възможност да мислят за брак или за деца, защото не могат да осигурят приличен живот дори за себе си".
Успешни ли са правителствените мерки?
Още: Пиян мъж си полегна на жиците в Индия (ВИДЕО)
Още: ГУР: Севернокорейците, помагащи на Путин, злоупотребяват с алкохол
Преди 2022-а година населението на Китай е намалявало за последен път през 1961-а - последната от масовия глад. Очаква се тази година Индия да изпревари страната като най-многолюдна държава в света. Според прогнозите на ООН китайците ще намалеят от над 1,4 милиарда, колкото са днес, до 1,3 милиарда през 2050-а година.
Китайското правителство търси начини да обезвреди демографска бомба. На някои места властите обещават помощ на семействата с три деца, на други - подкрепа при закупуването на жилище. Въпросът е дали всичко това ще е достатъчно, за да се убедят достатъчно хора да свият семейно гнездо?
"Богати градове като Шънджън и Дзинан обещават на семействата с три деца до 20 000 юана (2700 евро) за три години, но мисля, че само тези, които и така искат няколко деца, ще кандидатстват за тези субсидии", казва Синтия Лиу. Според нея жените, които не желаят повече деца, могат работейки лесно да спечелят по-големи суми само в рамките на половин година. "Тези мерки за насърчаване на хората да имат повече деца не са нищо повече от празни думи", смята тя.
"Мисля, че раждаемостта в Китай ще продължи да намалява, но качеството на живот на младите хора в Китай ще се подобри в близко бъдеще", смята Ема Ли. Причината е, че те ще разполагат с повече пари, които да харчат за себе си.
Източник: Дойче веле