Парламентът на Иран е приел предложения за затягане на наказанията за насилниците на жени, които могат да бъдат гласувани като закон до няколко месеца, съобщават държавните медии.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Дискусиите в парламента, започнали преди повече от 10 години, доведоха до приемането на общите принципи на проектозакон, наречен "Предотвратяване на вредата върху жените и подобряване на тяхната безопасност срещу лошо поведение", съобщи контролираната от местния режим информационна агенция IRNA.
Текстът, който все още може да бъде променян, може да бъде официално обнародван в закон през следващите месеци, пише Times of Israel.
Този ход идва почти седем месеца след началото на общонационалното протестно движение, предизвикано от смъртта на Махса Амини в ареста на 16 септември. 22-годишната иранка от кюрдски произход беше арестувана и бита за това, че уж не спазвала строгите правила за обличане на жените в страната.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
През последните години правозащитници призоваха иранските власти да реформират закона за защита на жените и да затегнат наказанията за домашно насилие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Според текста, договорен в неделя, мъж, осъден за убийството на съпругата си, може да лежи до 15 години в затвора, ако семейството на жертвата отхвърли присъдата "кесас" (иранското ислямско право за възмездие). Това е с пет години повече от сегашната максимална присъда.
Публикуването на порнографски изображения без съгласието на жена и принуждаването на жена да се омъжи против волята ѝ също ще се считат за престъпления.
Проектозаконът също така позволява на съдебната власт да предоставя на омъжените жени разрешения за напускане на страната - дори ако съпрузите им не им позволяват да пътуват в чужбина. Дебатът по този въпрос възникна през 2015 г., когато съпругът на капитана на женския национален отбор по футбол не ѝ позволи да участва в Купата на Азия.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей, който има последната дума по основните държавни политики, през януари призова за по-строг закон за защита на жените. "В нашето общество жените са потиснати в някои семейства", каза тогава Хаменей и добави: "Ако законът не защитава жената, мъжът може да я малтретира".
Всички тези думи от страна на властите идват на фона на агресивните действия на режима срещу протестиращите жени в Ислямската република. В частност те се извършват от "нравствената полиция", а вече има и камери, които ще следят дали иранките носят задължителния хиджаб.
ОЩЕ: Иран следи с камери носят ли жените хиджаб
Междувременно продължават отравянията на ирански ученици и ученички в няколко провинции в страната. През последните три дни са регистрирани случаи в северната и северозападната част на Ислямската република. Иранският режим не успява да предотврати нападенията, но и не казва откъде идват те, пише в днешния си анализ за Иран американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Масовите протести също продължават. На 9 април те ескалираха, а вчера имаше леко затишие с едва една демонстрация в цялата страна - в провинция Казвин, добавят експертите от института.