Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турската полиция разпръсна със сълзотворен газ протестиращите в подкрепа на "Заман"

05 март 2016, 19:08 часа • 2647 прочитания

Турски полицаи са използвали гумени куршуми и сълзотворен газ, за да разпръснат стотици протестиращи, пред сградата на опозиционен вестник в деня, след като е завзет от властите.

"Свободна преса не може да бъде спряна", скандираха протестиращите.

Полицията е използвала големи количества сълзотворен газ, водни оръдия и гумени куршуми, за да разпръснат тълпата от около 500 протестиращи пред помещенията истанбулския в-к „ Заман”.

„Заман“ е тясно свързан с установилия се в САЩ Фехтулах Гюлен – опонент на президента Реджеп Ердоган. Поради тази причина по искане на прокуратурата на Истанбул в управлението на вестника са назначени синдици от съда.

Късно снощи полицията е използвала сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне тълпа от стотици граждани, събрали се пред редакцията на вестника, заради намесата на съда в управлението му.

Днес гражданите отново се събраха пред сградата в знак на солидарност.

Действията на подчинената на Ердоган турска администрация бяха остро разкритикувани от САЩ, Европейския съюз. Грубото погазване на свободата на словото в нашата югоизточна съседка става в навечерието на ключова среща между ЕС и Турция по въпроса на миграционната криза, предаде БГНЕС.

Белият дом заяви, че „завземането” на вестник „Заман” от турските власти, е едно от тревожните действия на турското правителство по отношение свободата на медиите.

Истанбулски съд назначи синдици в най-продавания вестник на страната, като полицаи нахлуха в редакцията на изданието късно в петък.

Белият дом окачестви назначаването на синдици в медии и повдигането на обвинения срещу журналисти за обида като неприемливи. "Ние призоваваме турското правителство да гарантира пълното зачитане на справедлив процес и равно отношение пред закона".

Турските власти са призовани да гарантират универсалните демократични ценности, залегнали в конституцията на Турция, включително свободата на словото, на събранията и печата.

"В едно демократично общество, критичните становища трябва да бъдат насърчавани, а не потискани", подчертава Белият дом.

Европейският съюз пък призова Турция да уважава свободата на медиите.

„ЕС няколкократно подчерта, че Турция – като държава-кандидат (на ЕС), трябва да уважава и насърчава високите демократични стандарти и практики, включително свободата на медиите“, се казва в официално изявление от Брюксел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес