Асоциацията за минни проблеми и решения в Турция започва подготовка за производство на хартия от камъни, предаде БГНЕС, цитирайки в. „Сабах“.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
„Ние ще произвеждаме хартия, като вземаме отпадъчен камък от неактивни кариери и го смесваме с малко количество пластмасова суровина и смола“, казва Ясемин Бал, заместник-председател на Асоциацията и експерт по минно дело, цитирана от турския финансов ежедневник Dünya.
Бал посочва, че от организацията възнамеряват да произвеждат вид дълготрайна хартия, която да се използва за опаковане. „Тя ще има дълъг живот - от 100 до 200 години“, посочва тя.
Асоциацията за минни проблеми и решения иска да създаде фабрики в три различни града с проект на обща стойност 450 милиона евро, финансиран от Европейския съюз. Предвидено е те да бъдат разположени в Истанбул, Афьон в централната западна част на страната и в южната провинция Мерсин, като ще работят с три различни технологии. Производството трябва да започне на 29 октомври 2023 г.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Бал обясни, че по първата технология ще се работи на базата на старите, изоставени кариери за мрамор около Афьон в централния Егейски регион. Втората технология ще произвежда каменна хартия на базата на смола от 100% органични краткотрайни опаковки. Третата технология е пригодена за хартията с антибактериални свойства, като тази, използвана в книжки за оцветяване. Тази хартия ще се разгражда в рамките на две години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
Бал коментира още, че при сегашното традиционно производство на хартия се използват прекомерни количества питейна вода, докато новият проект изключва водата и дървесината като суровини за производство.
Асоциацията за минни проблеми и решения в Турция разработва различни проекти за ефикасно проучване на подземните ресурси с научни методи, както и за повторно въвеждане на минни отпадъци в икономиката.
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
Още: Новите правила на играта с оръжия се определят от Индия, а Русия остава в миналото