Турция е сред страните с най-много новозаразени с коронавирус. Из всички региони има забрани за излизане. В Истанбул обаче туристите обикалят свободно и харчат пари. Явно Турция спешно се нуждае от тях.
В понеделник вечерта (14.12.) турският президент Ердоган заяви по телевизията, че всички данни за новите инфекции от коронавирус се оповестяват напълно прозрачно. Това учуди мнозина в страната, защото до 25 ноември здравното министерство публикуваше само ежедневния брой на тежко заболелите от Ковид. След като бе оказан голям натиск от страна на лекари, учени и общественост, правителството възприе общоприетия модел и започна да съобщава и ежедневния брой на хората, тествани положително.
Оттогава насам новите инфекции на ден са постоянно около 30 000. Така Турция се нарежда сред страните с най-висок процент нови заболявания. Това развитие накара Ердоган да обяви вечерен час от 21.00 до 5.00 сутринта, който през уикендите е в сила между петък вечер и понеделник сутрин. Хората над 65-годишна възраст, както и тези под 20 години имат право да излизат навън само за по няколко часа на ден, както беше и през пролетта.
Наблюдателите гледат с недоверие на данните
В обръщението си Ердоган обяви също и ограничения за Нова година, която в Турция по традиция се празнува особено разточително и шумно. Тъй като 1 януари е неработен ден, а двата следващи дни са събота и неделя, локдаунът за въпросния уикенд на практика беше удължен с един ден.
Както и по времето на първия локдаун през пролетта, вниманието на Ердоган е постоянно насочено към икономическата ситуация в страната, макар че Националната статистическа служба неизменно съобщава за положителни развития. Безработицата от 12,7 на сто била най-ниската за последните 22 месеца, а БВП през третото тримесечие нараснал с фантастичните 6,7%.
Наблюдатели обаче гледат на тези данни със същото недоверие, с което се отнасят и към съобщавания нисък брой на новите инфекции, който явно трябваше да внуши, че всичко в страната е под контрол. Онлайн-изданието "Дувар" цитира в началото на седмицата турски синдикалист, която заяви, че от началото на пандемията данните на Националната статистическа служба са изгубили всякаква връзка с реалността.
Икономическият натиск, под който се намира Турция, може да се забележи на истанбулската улица "Истиклал" по време на забраните за излизане навън през уикенда. Тогава по основната търговска улица в европейската част на града се разхождат само туристи от арабските страни, както и руснаци и украинци.
Сред тях има и все повече мъже с превръзка на главата - трансплантациите на коса са много търсена козметична операция, а Истанбул е предпочитано място за този вид интервенции. Повечето магазини по "Истиклал", както и обмените бюра остават отворени и през уикенда, независимо от забраните за излизане.
Турция има спешна нужда от валута и от парите на малкото чужди туристи, които въпреки пандемията не се страхуват да пътуват до страната край Босфора. Мюбера Ерезин, председател на турския Съюз на хотелиерите казва, че между 25% и 30% от хотелските легла в Истанбул в момента са заети, а и полетите до Турция си остават възможни.
За разлика от повечето други страни в света, турското правителство изглежда не се притеснява от факта, че чуждите туристи биха могли да допринесат за допълнителното разпространяване на инфекциите.
Твърде малки помощи
За да облекчи загубите на над 1 милион собственици на малки фирми и предприятия, президентът Ердоган им обеща помощи от по 1000 турски лири (малко над 100 евро) в продължение на три месеца. Освен това те имат право на парична добавка за наемите на помещенията си в размер на 750 лири. Въпросните суми обаче са капка в морето на фона на това, че според данни от 2019, средните наеми за въпросните фирми възлизат на около 5000 лири месечно.
За разлика от практиката в други страни, Ердоган явно ще продължи да държи на лекия локдаун. Той очевидно не може да си позволи пълен локдаун, какъвто в момента важи в Германия - независимо от данните за икономиката на Турската статистическата служба, които изглеждат блестящи.