Турция гледа положително на кандидатурата на Финландия за членство в НАТО, но не подкрепя кандидатурата на Швеция. Това заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
Още: Мъж се самозапали в Южна Корея, докато разпитват бившия президент (СНИМКИ)
"Швеция няма защо да се опитва на този етап. Ние няма да кажем "Да" на тяхната кандидатура, докато позволяват изгаряне на Корана", заяви Ердоган по време на реч пред депутати от неговата Партия на справеливостта и развитието в парламента.
ОЩЕ: Чавушоглу: Сега е невъзможно да одобрим кандидатурите на Швеция и Финландия за НАТО
Ердоган сигнализира в неделя, че Анкара може да се съгласи за присъединяване на Финландия към НАТО преди Швеция, а турският външен министър Мевлют Чавушоглу направи подобни коментари в понеделник.
Още: 19 жертвите на алкохолно натравяне в Истанбул
Още: Истанбулската адвокатска колегия е обвинена в "терористична пропаганда" в подкрепа на ПКК
"Ние следим отблизо развитията във връзка с процеса на разширяване на НАТО. Нашата гледна точка за Финландия е положителна, но за Швеция - не", посочи още Ердоган, сигнализирайки за готовност да подкрепи кандидатурата на Финландия за НАТО отделно от тази на Швеция, отбелязва Анадолската агенция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Коментарите на турския президент идват след като датско-шведският екстремист Расмус Паладан миналата седмица изгори копия на Корана първо пред посолството на Турция в Стокхолм и след това пред джамия в Дания. Палудан заяви също, че ще изгаря свещената книга на мюсюлманите всеки петък, докато Швеция не бъде приета в алианса.
Швеция и Финландия официално подадоха молба за присъединяване към НАТО през май миналата година - решение, предизвикано от войната на Русия в Украйна, която започна на 24 февруари 2022 г.
По силата на меморандум, подписан през юни миналата година между Турция, Швеция и Финландия, двете скандинавски държави се ангажираха да предприемат стъпки срещу терористите, за да получат членство в НАТО.
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
В споразумението Швеция и Финландия се споразумяха да не оказват подкрепа на терористични групировки като Кюрдската работническа партия (ПКК) и нейните разклонения и т.нар. Фатхуллахистка терористична организация (ФЕТО), която Анкара смята за организатор на неуспешния опит за преврат през 2016 г., както и да екстрадират заподозрени в тероризъм в Турция, наред с други стъпки, отбелязва агенцията.
За приемането на нови членове в алианса е необходимо единодушното съгласие на всички членове на НАТО, включително и на Турция, която е член на алианса от повече от 70 години.
ОЩЕ: Сенатор от САЩ: Ако Турция не пусне Финландия и Швеция в НАТО, няма да има F-16