По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците Турция, с 3,6 млн. мигранти, е на първо място в света с най-многочислената мигрантска общност. След Турция се нареждат Иран с 3,4 млн., Колумбия - 2,5 млн., и Германия с 2,1 млн. мигранти и бежанци, нуждаещи се от международна закрила.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Докладът, за който съобщава Анадолската агенция, е на тема „Глобални тенденции при принудителното разселване 2022“ (Global Trends in Forced Displacement 2022").
Според публикуваните данни броят на принудително разселените лица през 2022 г. е достигнал 108,4 милиона души - с близо 19 милиона повече в сравнение с 2021 г. Около 62,5 милиона от тях са вътрешно разселени лица, 35,3 милиона са мигранти, 5,4 милиона бежанци, търсещи убежище, а 5,2 милиона - лица, нуждаещи се от международна закрила.
Според същия доклад най-много мигранти и други лица, които се нуждаят от убежище и закрила, идват от Сирия - общо 6,5 млн. души. Следват тези от Украйна - 5,7 милиона и Афганистан - 5,7 милиона.
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план
ОЩЕ: Лодки с мигранти потънаха край Турция, има загинали
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
Държавите с ниски и средни доходи приемат 76% от бежанците в света и нуждаещите се от международна закрила. Около 70% от бежанците и нуждаещите се от международна закрила живеят в съседни на техните страни.
В доклада се посочва още, че 40% от принудително разселените са деца.
През 2022 г. са били подадени общо 2,6 милиона молби за убежище в световен мащаб. САЩ е страната, в която са подадени най-голям брой молби - 730 400. Германия (с 217 800 молби), както и Коста Рика, Испания и Мексико също попадат в топ 5 на държавите по този показател.
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка