Въпреки опустошителните земетресения, които удариха Турция на 6 февруари, страната остава една от най-предпочитаните туристически дестинации за германците, пише ДПА.
След земетресенията е имало анулирани резервации, но междувременно настъпва нормализация, разказва Вили Верхувен от туристическата агенция Alltours. Все пак броят на резервациите още не се е върнал до нивата от преди природната катастрофа. Тази година Alltours очаква 500 хиляди нейни туристи да посетят Турция, което е нов рекорд.
Туризмът помага на Турция да се възстанови
Разстоянието между туристическите райони по Турската Ривиера и зоната, която е най-тежко засегната от земетресението, е около 700 километра. Директорът на туроператора Bentour Дениз Угур подчертава, че всяка резервация помага и на местните хора. "Много от работещите в туризма идват от засегнатите райони", обяснява той.
По време на туристическото изложение ITB в Берлин от Alltours съобщиха, че очакват ръст на гостите в Турция с повече от 50% през новия туристически сезон това лято.
От TUI пък заявиха, че районът около летището в Анталия се конкурира с Майорка като лятна дестинация номер едно за германците. Изгодните цени на почивките са една от причините за популярността на Турция като дестинация, пише още ДПА.
Тежките последици от земетресението
На същото изложение Макс Ковнацки от туристическия авиопревозвач Sunexpress разказва за тежката травма, която са преживели той и служителите му след земетресението. Макар никой от тях да не е загинал, има пострадали роднини на служители на компанията - общо 171 души. От бранша веднага са се задействали и са помагали за транспорта и логистиката на стоки от първа необходимост. Щефен Каснер от туроператора Schauinsland-Reisen пък казва, че в хотели са били настанени хора, които са загубили всичко при земетресенията.
През първите няколко дни в Sunexpress са регистрирали спад на резервациите с до 50%. "Но ситуацията бързо се промени. Три седмици след земетресението вече се върнахме на нивото на резервациите от 2019 г.", казва Ковнацки, цитиран от "Тагесшпигел".
По думите му в първите дни след земетресенията мнозина са се стреснали, защото не са знаели къде точно са се случили те. "Трябваше да обясняваме, че има разлика между Анталия и Антакия, който пострада много тежко от земетресенията. Двата града се различават само по една буква в името си, но се намират на час и половина полет един от друг", казва той.
Големи земетресения край популярните курорти по Турската Ривиера са слабо вероятни, пише "Тагесшпигел". Вилаетът Анталия не е разположен върху разломна линия, така че според експертите там е малко вероятно да има силни трусове. "Въпреки земетресението можете да отидете на почивка в Турция без угризения на съвестта", казва Ковнацки: "Ако сега страната се лиши от важен източник на доходи от туризма, хората ще пострадат двойно повече", добавя той.
Цените в Турция продължават да растат
В същото време цените в Турция растат. Инфлацията през есента на 2022 година достигна рекордните 85,5 процента, но и днес продължава да е 55 на сто. Преди високата инфлация водеше до драматични промени в обменния курс на лирата към еврото, паунда и американските долари, така че за туристите големите разходи - като хотели и полети - оставаха същите, дори и намаляваха. Но след като турската Централна банка се намеси във валутния пазар, всичко поскъпна без значение от валутата. Включително и екскурзиите.
В TUI почивките са поскъпнали средно с шест до осем процента. По този начин за много семейства пътуванията до някои дестинации станаха недостъпни. В същото време обаче почивките продължават да са важни за много хора. "Желанието за почивка продължава да бъде приоритет", казват от TUI пред "Тагесшпигел". И през лятото Турция може да се възползва от това. А Макс Ковнацки от Sunexpress припомня, че Турция винаги досега се е възстановявала много бързо след всяка криза.
Източник: Дойче веле