За да се справим с тероризма, е необходима честност и признание на кризата, станала факт заради ислямисткия екстремизъм и ислямистките терористични групи, които го вдъхновяват. Това посочи американският президент Доналд Тръмп по време на срещата на Съвета за сътрудничество в рамките на Персийския залив. На тази среща присъстваха лидерите на Саудитска Арабия, Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар и ОАЕ.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
"Борбата с тероризма не е битка между различните религии. Това е битка между варвари-престъпници, които се опитват да заличат човешкия живот и срещу достойните хора от всички религии, които се стремят да го защитят. Това е битка между доброто и злото. Терористите не почитат Бог, те почитат само смъртта. Ние не сме тук, за да изнасяме лекции, да каже на другите хора как да живеят, какво да правият, кои да бъдат или на кого да се молят. Вместо това, ние предлагаме партньорство, основано на общи интереси и ценности, за да се постигне по-добро бъдеще за всички нас", гласи основата на речта на американския държавен глава.
Преди речта на Тръмп, беше подписано споразумение със Съвета за сътрудничество на страните от Персийския залив за борба с тероризма. В споразумението се казва, че трябва да се преследва на всяка страна финансирането на тероризма, включително да се преследват физически лица, които дават пари за ислямистки военни групировки, информира The Washington Post. Самият Тръмп посочи, че всяка държава поотделно е отговорна да преследва тероризма на своя територия. Ще бъде създаден и център за борба с екстремизма в Рияд. Основната цел на новата организация е да се противодейства на разпространението на екстремистки тенденции в идеологическата сфера, както и да допринесе за укрепване на основите на традиционния умерен ислям в света.
Иначе преди срещата с шестте арабски държави, Тръмп специално благодари на Кувейт за положените усилия в борбата с тероризма. Американският президент обеща след две седмици да има обширна пресконференция, на която да бъде даден отчет колко добре САЩ и Кувейт се справят в борбата с тероризма. "Кувейт, една много богата нация, направи невероятни инвестиции в САЩ и американците го оценяват", каза Тръмп.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
.@POTUS: "A tremendous investment is being made by Kuwait into the United States, and the people of the United States appreciate that." pic.twitter.com/ufa39HDPGG
— Fox News (@FoxNews) 21 май 2017 г.
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
През последните няколко години американски дипломати коментираха многократно, че страните от Перскийския залив вярват, че всякаква помощ по държавна линия от региона за терористи е спряна, но арабски богаташи дават пари за структури на „Ислямска държава” и Ал Кайда. Кувейтски министър подаде оставка през 2014 година, защото САЩ се оплака от негова дейност точно по направление финансиране на терористични групировки.
Ислямът и Тръмп
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
В светлината на случилото се в Рияд, The Washington Post публикува резюме на изказвания на Тръмп по отношение на исляма. Най-скандалното е следното: "Мисля, че ислямът ни мрази. Има нещо в тази религия – има невероятна омраза. Трябва да стигнем докрай. Има невероятна омраза към нас". Тръмп изрече тези думи пред CNN, на 9 март, 2016 година.
Друг знаменит цитат е този по адрес на предишния американски президент Барак Обама. На 30 март, 2011 година, той казва, че Обама няма сертификат за раждане, но дори да има, в него имало нещо много смущаващо. „Някой ми каза, че в графата „религия” пише „мюсюлманин”. Мюсюлманите не си сменят религията, между другото”, довърши Тръмп, без да спомене, че Обама е роден в Хавай и е християнин.
Един от по-пресните цитати дойде след като Тръмп подписа заповед, с която забраняваше на бежанци от Сирия и граждани на седем мюсюлмански държави да влизат в САЩ (бел. ред. – тази заповед беше отменена от съда). Тогава бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, който е близък приятел на Тръмп, казва пред Fox News: „Когато Тръмп обяви заповедта, той я нарече „мюсюлманска забрана”. А в края на февруари, пред Конгреса Тръмп за пореден път използва любимия си израз "радикален ислямски тероризъм" т.е. тероризъм, произлизащ от исляма, а не от крайно грешната му интерпретация от екстремисти.
Реакцията на Израел
Ювал Щайниц, близък сътрудник на израелския премиер Бенямин Нетаняху, обяви, че е много притеснен от договорите за 110 млрд. долара за доставка на оръжия и оръжейно оборудване от САЩ на Саудитска Арабия. „Ще трябва да чуем обясненията на президента Тръмп в понеделник (22 май)”, коментира Щайниц, според когото е жизнено важно Израел да запази превъзходството си в оръжейния сектор пред арабските държави. Припомняме, че утре американският президент отива на визита в Израел.
Същевременно Бенямин Нетаняху предупреди всички израелски министри, че трябва да присъстват на срещата с Тръмп. Причината – някои министри са планирали да пропуснат събитието, информира вестник Haaretz.