Министерството на икономиката на Тайван реши да разшири санкциите срещу Русия и Беларус, като забрани износа на нитроцелулоза - важен компонент, използван в производството на снаряди.
Още: Израел мобилизира хиляди резервисти, планира разширяване на офанзивата в Газа
Още: Йемен изстреля ракети срещу Израел, затвориха летище "Бен Гурион" (ВИДЕО)
Нитроцелулозата вече е обект на забрани за износ в САЩ и ЕС. Чрез този компонент Китай може доста лесно да определи кой ще спечели в Украйна.
Санкции
За да приложи мярката, Тайпе подчертава необходимостта от затваряне на пропуските в нормативната уредба и налага глоба от 1 млн. тайвански долара (почти 31 000 щатски долара) за нарушения.
Тези санкции са част от позицията на Тайван, който осъжда пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, и от солидарността му с мерките на Запада срещу диктатора Владимир Путин - въпреки минималната пряка търговия между Тайван и Русия.
Още: Нетаняху иска да разцепи Сирия, разчита на помощ от Русия: Анализ на Руслан Трад
Още: Новият конфликт и ролята на САЩ и Китай: Задава ли се война между Индия и Пакистан?
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Заразата 9 май плъзва": И индийският министър на отбраната изглежда няма да ходи на Червения площад
Още: Идеологът на Путин и обидил жестоко България руски депутат със забрана да стъпват в Казахстан
Снима: iStock
"Ако Русия може да направи това с Украйна, Китай може да стори същото с Тайван"
Тайванският външен министър Джоузеф Ву смята, че бъдещето на острова зависи от войната в Украйна. „Нашият урок е, че ако Русия може да направи това с Украйна, Китай може да направи същото с Тайван“, каза Ву, цитиран от Kyiv Independent.
Още: Закана: Китай плаши да осуети със сила независимостта на Тайван
Още: Нов трус разлюля Истанбул
Още: Сингапур гласува на парламентарни избори
Припомняме, че китайският президент Си Дзинпин и неговите подчинени все по-често повдигат темата за "обединение" между Китай и демократично самоуправляващия се остров, откъснал се от властта в континенталната част още в средата на 20-и век. Китайците не изключват превземане на Тайван със сила и вдигат градуса на напрежението с постоянно пращане на самолети и кораби край линията, разделяща страните в Тайванския проток. Тайпе се надява на подкрепата на САЩ и техните съюзници срещу Пекин.
Още: "Обединение" с Тайван: Китай използва хитри трикове, вкара и ООН в играта (ВИДЕО)