Враждебен противник се опитва да завладее ключов воден път близо до тайванската столица. Атакувайки по море и въздух, нападателите се насочват към устието на река Тамсуи на северния бряг на острова - стратегически естуар, който осигурява директен достъп до центъра на Тайпе.
В отговор тайванските военни задействат изтребители и танкове на местната отбрана, а сухопътните войски детонират експлозиви, за да спрат напредването на вражеските сили.
Това не е реално нападение на Китай срещу самоуправляващата се островна демокрация. Сцените са част от едноседмичните учения "Хан Куан", които се провеждат в Тайван и островите около него от 24 до 29 юли. Ежегодното събитие се провежда от 1984 г. насам и в него участват всички видове въоръжени сили на Тайван - включително резервистите - с цел повишаване на общия отбранителен капацитет. Всяка година се тества бойната готовност в случай на нападение от Народната освободителна армия на Китай.
ОЩЕ: Ще удържи ли Тайван атака от Китай: 4 възможни сценария
Тази година ученията придобиха ощепо-голямо значение на фона на нарастващите опасения относно намеренията на Китай спрямо Тайван. Управляващата комунистическа партия в Пекин обявява отцепилия се остров за свой. Страховете се изостриха след нахлуването на Русия в Украйна. Пекин не изключва възможността да използва сила, за да поеме контрола над Тайван, и оказва все по-голям военен натиск върху острова, като изпраща самолети в самопровъзгласената му зона за идентификация на въздушната отбрана.
Пекин реагира остро и на съобщенията, че председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси обмисля пътуване до Тайпе, като предупреди, че китайските военни ще "защитават решително националния суверенитет", ако се сблъскат с "външни сили", насърчаващи тайванската независимост.
Снимка: Getty Images
"Китай настоява САЩ да предприемат конкретни действия, за да изпълнят ангажимента си да не подкрепят "независимостта на Тайван" и да не организират посещението на Пелоси", заяви във вторник говорителят на китайското Министерство на отбраната Тан Кефей. "Ако САЩ настояват да поемат собствения си курс, китайската армия никога няма да остане безучастна и определено ще предприеме решителни действия, за да попречи на намесата на външни сили и на плановете на сепаратистите за "независимост на Тайван", и решително ще защити националния суверенитет и териториалната цялост", добави Тан.
"Хан Куан" са най-големите годишни учения с бойна стрелба от този тип, които се провеждат всяка година на острова с 24 милиона души население. Във вторник, докато тайванският президент Цай Инуън наблюдаваше отблизо, военните в Тайван симулираха нападение срещу военноморската база Суао - голямо военно пристанище в североизточната част на острова. Силите на страната играеха ролята и на агресор, и на защитник.
В продължение на два часа изтребители "Мираж 2000" и F-16 се задействаха в прехващане на военни самолети, нахлуващи от изток. Хеликоптери си играеха на котка и мишка с подводници, а разрушители с управляеми ракети стреляха с оръдия и торпеда по въображаемата армада, приближаваща се към брега, пише CNN.
Ученията демонстрират "способността и решимостта на нашите военни да защитават страната ни", заяви Цай пред войниците. В понеделник китайски боен и разузнавателен дрон е прелетял през японския проток Мияко, след което се е озовал във въздушното пространство край източния бряг на Тайван. Това става ясно според маршрута на полета, публикуван от японското Министерство на отбраната.
Ученията имат за цел също така да научат жителите как да реагират, ако Тайван бъде нападнат. В продължение на 30 минути в понеделник следобед движението в Тайпе беше спряно, а жителите се укриваха, тъй като в целия град прозвучаха сирени за въздушно нападение. Подобни учения се провеждат в цял Тайван до края на седмицата. Правителството в Тайпе заяви, че целта е хората да научат перфектно разположението на бомбоубежищата "в случай на война".
Снимка: Getty Images
Миналата седмица директорът на ЦРУ Бил Бърнс заяви, че Китай внимателно изучава инвазията на Русия в Украйна, за да изчисли "как и кога" може да нахлуе в Тайван. "Не бих подценявал решимостта на президента Си Дзинпин да утвърди контрола на Китай", каза той.
Чанг Ян-тинг, който е бивш заместник-командир на Тайванските военновъздушни сили, заяви пред CNN, че Тайван трябва да се поучи от Украйна в борбата с по-големи нахлуващи сили и да ускори развитието на способностите си за асиметрична война. Вместо да се фокусира върху конвенционални оръжия като танкове, смята той, Тайпе трябва да разработи и закупи нови ракети с далечен обсег, които биха могли да поразяват военните съоръжения на Китай в случай на война.
"Тайван се различава от Украйна по това, че сме остров и сме гъсто населени, така че за жителите ще бъде трудно да се евакуират от страната, ако избухне война", казва Чанг.