Последните глобални оценки сочат, че през 2021 г. 50 млн. души са живеели в съвременно робство, сочат данни, събрани от Анадолската агенция по повод Международния ден за премахване на робството.
Още: Докато спи: Мъж закла жена си, сънувал, че му изневерява
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
"От тези хора 28 милиона са били на принудителен труд, а 22 милиона са били в капана на принудителен брак", се посочва в публикувания през септември съвместен доклад "Глобални оценки на съвременното робство" на Международната организация на труда, Международната организация по миграция и организацията с нестопанска цел Walk Free, цитира БГНЕС.
През последните пет години броят на хората, попаднали в капана на съвременното робство, значително се е увеличил, се казва в доклада. През 2021 г. в модерно робство са били 10 млн. души повече, отколкото през 2016 г., се отбелязва в доклада, като се цитират глобални оценки.
Съвременното робство се състои от два основни компонента: принудителен труд и принудителен брак. И двата се отнасят до ситуации на експлоатация, които лицето не може да откаже или не може да напусне поради заплахи, насилие, измама, злоупотреба с власт или други форми на принуда.
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
"Жените и момичетата съставляват 11,8 милиона от общия брой на принудително наетите лица. Повече от 3,3 милиона от всички лица в принудителен труд са деца", се посочва в доклада. Повече от две трети от лицата, принудени да сключат брак, са жени, което се равнява на приблизително 14,9 милиона жени и момичета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
На 2 декември 1949 г. ООН приема законопроект, насочен към изкореняване на съвременните форми на робство, като трафика на хора, сексуалната експлоатация, детския труд и принудителните бракове. Оттогава на този ден ежегодно се отбелязва Международният ден за премахване на робството.