Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световните ръководители са готови да помагат на бежанците, но без конкретни ангажименти

20 септември 2016, 08:00 часа • 1706 прочитания

193-те страни от ООН заявиха, че ще се опитат да подобрят съдбата на бежанците, за да отговорят на безпрецедентната криза, но не фиксираха конкретни мерки.

В приета декларация се заявява намерението "да се защитават фундаменталните права на всички бежанци и мигранти", да се увеличава помощта за приемащите ги страни и да се обхващат с образователни програми децата на бежанци, съобщи БГНЕС.

Генералният секретар на ООН призова световните лидери да се борят с нарастващата ксенофобия, чиито жертви са мигрантите.

Върховният комисар за човешки права Зеид Раад Зеид Ал- Хюсеин се обърна остро към онези, които отказват да поемат отговорност, приемайки повече бежанци на своята територия. Според него мнозина са забравили световните войни, какво се случва когато страхът и гневът са подхранени от полуистини и явни лъжи. "Горчивата истина е, че това съвещание и свикано защото ние се провалихме, провалихме се да сложим край на войната в Сирия", каза той. Ливанският президент Тамам Салам подчерта какво бреме са за страната му с нейните четири милиона граждани притокът от 1.5 млн. сирийски бежанци. "Без мащабно усилие от страна на международната общност, Ливан рискува да се срине", заяви още той.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас, в чиято страна за година са влезли 1.2 млн. мигранти, предупреди, че нерешаването на тази миграционна криза поощрява националистическите и ксенофобски сили да надигнат глави за пръв път от Втората световна война.

Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу предупреди срещу "надигането на ислямофобията в Западна Европа, която трябва да се покаже по-бдителна от всякога" за този проблем. Турция, която е съседка на воюваща Сирия, е приела на своя територия 2.7 млн. сирийци. Едно от малкото конкретни предложения дойде от Китай, която обяви, че отпуска 100 млн. долара за хуманитарна помощ за бежанците. "Китай е готов да поеме своята отговорност съобразно своите възможности", каза той.

По света има 65 млн. разселени лица, от които 21 млн. са бежанци, които се опитват да се спасят от преследване, бедност и конфликти. За две години 7 000 души - мъже, жени и деца, са загинали в Средиземно море, опитвайки се да стигнат до Европа. От началото на войната в Сирия преди пет години, са загинали повече от 300 000 души, което е накарало 4 млн. да се опитат да се спасят в съседни страни или в Европа.

Приетият с консенсус текст от участниците във форума на ООН е просто политическа декларация, без конкретни цифри и без ясни ангажименти за помощ на бежанците. Бан Ки Мун се опита да прокара решение, страните да приемат ежегодно 10% от общия брой на бежанците, но в края на преговорите, тази цел бе оставена най-рано за 2018 г.

Неправителствените организации останаха явно недоволни от постигнатото. Според британската хуманитарна организация Oxfam "богатите страни трябва да направят повече за приемането, защитата и подкрепата на бежанците".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес