Всичко това прилича на дежа-вю. Съдът осъжда успешния истанбулски кмет от опозицията и му забранява да заема политически длъжности до края на живота си. Осъденият кмет Имамоглу после коментира, че присъдата е политически мотивирана. Това се е случвало и преди 24 години. Името на кмета по онова време - Реджеп Тайип Ердоган.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Вчера историята се повтори, така да се каже. Съдът в Истанбул осъди настоящия кмет на две години и седем месеца затвор за обида. Присъда, която му забранява да заема политически длъжности в бъдеще. Настоящият кмет Имамоглу също смята, че присъдата е политически мотивирана.
Въпреки някои свои прегрешения, Имамоглу е популярен политик. Той прилича на Ердоган не само по спомената вече присъда, но и по биография. И двамата произхождат от консервативно-националистическия Черноморски регион, и двамата са от скромни по доходи семейства, посещавали са медресета, за изучават Корана, и са играли футбол.
Но дотук приликите свършват. Имамоглу има диплома - учил е бизнес администрация. Дори след 20 години спекулациите за образованието на Ердоган не стихват.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Ще се кандидатира ли Имамоглу на президентските избори?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Имамоглу е член на най-голямата опозиционна партия - Републиканската народна партия (РНП). По-рано тази година РНП направи историческа стъпка, като сключи съюз с още пет опозиционни партии и започна да работи заедно с тях по програма за следващите президентски и парламентарни избори. Алиансът все още не е обявил претендент, който да се изправи срещу Ердоган, което изнервя управляващите.
Според социологическите проучвания има двама политици, които могат да станат опасни за Ердоган: Един от тях е именно истанбулският кмет Екрем Имамоглу, който беше осъден вчера. Имамоглу би желал да влезе в борбата за президент, но официална номинация все още няма.
Ердоган не само иска да се отърве от него като възможен съперник преди следващите президентски избори, но и да прогони Имамоглу от ръководството на най-големия град. Защото Истанбул, в който живеят 16 милиона души, е не просто някакъв град, а сърцето на турската икономика.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
В продължение на години ПСР използваше публични средства от града за подпомагане на проправителствени фондации и медии, а определени компании са били облагодетелствани при възлагането на обществени поръчки. Това е безкраен източник на пари, който ПСР загуби през 2019 година.
„Съдебен преврат“
Политологът и експерт по Турция проф. Бурак Копур от Есен е твърдо убеден, че присъдата на Имамоглу е политическа. Според него тя има за цел единствено да елиминира най-силния опонент на Ердоган на изборите през 2023 г. с политически мотивиран "съдебен преврат". В интервю за ДВ Копур казва, че политическата присъда е по модела на осъждането на други твърде силни и влиятелни опозиционни политици, които просто биват отстранявани от президента с помощта на съдебната система, която му е подчинена.
Нилс Шмид, външнополитическият говорител на германските социалдемократи, смята, че осъждането на Имамоглу е скандално. Продължаващото политизиране на съдебната система е много лош сигнал за изборите в Турция през следващата година, подчертава Шмид.
Според Рената Алт, председател на Комисията по правата на човека в Бундестага, тежката присъда срещу Имамоглу показва страха на Ердоган от опозицията. Турция трябва да се върне към върховенството на закона, а на Имамоглу трябва да бъде гарантиран справедлив процес на обжалване, казва Алт пред ДВ.
“Хюман Райтс Уоч” също осъди присъдата на Имамоглу. Това показва, че правителството на партията на Ердоган е готово да злоупотребява със съдилищата, за да маргинализира и заглушава ключови опозиционни фигури - заявиха от правозащитната организация.
Има ли шанс опозицията?
Експертът по турските въпроси Копур вижда в присъдата срещу Имамоглу възможност за опозицията. Според него присъдата е превърнала Имамоглу в политическа жертва и в още по-силен претендент. Копур припомня, че самият Ердоган някога е станал "жертва на политизираната съдебна система", която го е вкарала в затвора със забрана да се занимава с политика, и именно от позицията на такава жертва Ердоган е станал президент.
"Ако турската опозиция възприеме тази криза като възможност и успее да мобилизира електората си, този “съдебен преврат” може да се превърне в голям автогол за ПСР и да постави началото на края на Ердоган", смята Копур.
Все още не е ясно дали Имамоглу ще се изправи срещу Ердоган на изборите през пролетта. Ясно е само, че той възнамерява да обжалва присъдата.
След опита за преврат в Турция правителството извърши "чистка" в съдебната система. Оттогава стотици прокурори и съдии са уволнени с указ. Техните постове бяха заети от проправителствени служители.
Източник: Дойче веле