Почти всички бензиностанции в Ливан не работят след обявената пред ден стачка на техните собственици, предаде кореспондент на РИА-Новости.
Още: Ново земетресение разтърси Турция (ВИДЕО)
Още: Арестуваха астролог, прогнозирал ново мощно земетресение
Затворени са бензиностанциите в Бейрут, други градове и по магистралите. На някои от тях висят надписи „Стачка заради финансовата криза”. В петък вечерта много от улиците и пътищата в Бейрут са опустели.
Активисти на народните движения провеждат стихийни движения в центъра на столицата, ограничават движението на транспорта, вдигат празните туби и призовават шофьорите да се присъединят към тях, оставайки на място колите си. Повечето шофьори надуват клаксони, минавайки покрай стачкуващите. Други спират и се присъединяват към акцията, предаде БГНЕС.
Полицейски групи наблюдават случващото се и не предприемат никакви действия срещу активистите.
Още: Отварят специален плаж за хора с увредено зрение
Още: Отново стрелба в оспорвания Кашмир
Някои групи активисти се опитаха да блокират движението в Бейрут, Триполи и други градове. Но армията предприе решителни действия за ликвидирането на стихийно вдиганите барикади и по тази причина блокадите не се задържат задълго.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
От втората половина на септември собствениците на бензиностанциите организираха няколко стачки, но те продължаваха не повече от едно денонощие, а понякога само няколко часа.
Собствениците търпян финансови загуби, защото банките не дават необходимото количество долари за закупуването на бензин, докато купувачите се разплащан в националната валута. В същото време разликата между курса на централната банка и на черния пазар, откъдето може да се купят долари, достигна 500-700 фунта.
От 17 октомври в цял Ливан се провеждат мирни антиправителствени демонстрации. Участниците им искат икономически реформи и съд срещу всички чиновници, замесени в корупционни схеми. На 29 октомври правителството на Саад Харири подаде оставка, но демонстрациите не спряха. Вече няколко месеца страната е в политически вакуум. Властите засега не могат да се договорят за назначаването на нов премиер, способен да формира правителство, което да удовлетвори всички политически страни и народното движение.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир