Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спорният закон за безопасен интернет в Шри Ланка влиза в сила

02 февруари 2024, 15:33 часа • 2653 прочитания

Драконовският закон на Шри Ланка за регулиране на онлайн съдържанието влезе в сила, като според правозащитни групи има за цел да задуши свободата на словото. Законът за онлайн безопасност дава на правителствена комисия широки правомощия за оценка и премахване на „забранено“ съдържание, предаде BBC.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“

Властите казват, че това ще помогне в борбата с киберпрестъпността, но критиците казват, че потиска недоволството преди изборите. Социалните медии имат ключова роля в протестите по време на икономическа криза през 2022 г., която сваля тогавашния президент.

Актът е приет на 24 януари със 108 срещу 62 гласа, което предизвиква протести пред парламента, и влиза в сила в четвъртък, след като председателят го одобри. Широкообхватният закон забранява „фалшиви изявления за инциденти в Шри Ланка“, изявления с „изрично намерение за нараняване на религиозни чувства“ и злоупотребата с ботове например.

Още: Сериозни проблеми с достъпа до редица уеб сайтове и мобилни приложения в Русия

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците

На петчленна комисия, назначена от президента, ще бъдат дадени правомощия да оцени тези изявления, да нареди отстраняването им и да наложи санкции на хората, направили тези изявления. Законодателството също така ще накара социалните медийни платформи да носят отговорност за съобщения в техните платформи.

Министърът на обществената сигурност Тиран Алес, който представи проектозакона в парламента, каза, че миналата година са подадени повече от 8000 жалби, свързани с киберпрестъпления, отбеляза той.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

Разногласия относно закона

Продемократична група от Шри Ланка заяви, че това действие е "ясна индикация за намерението да се заглуши несъгласието и да се потисне гражданския активизъм", тъй като страната все още се бори с последствията от най-тежката си икономическа криза. Цените на храните и инфлацията достигнаха рекордни нива, откакто страната обяви банкрут през април 2022 г. с над 83 милиарда долара дълг. Тогава президентът Готабая Раджапакса е принуден да се оттегли и да напусне страната, след като хиляди антиправителствени протестиращи нахлуха в резиденцията му.

Още: Теч на данни: Пароли на държавни електронни пощи - в интернет

Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва

Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)

Правозащитната организация Amnesty International заяви, че широките разпоредби и неясната формулировка на закона ще ограничат правата на хората на свобода на изразяване и неприкосновеност на личния живот онлайн. Миналият октомври Службата на ООН за правата на човека изрази загриженост срещу проектозакона, заявявайки, че той ще даде на властите „неограничена свобода на преценка да обозначават и ограничават изразите, с които не са съгласни, като „фалшиви твърдения“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес