Смъртна присъда заплашва сомалийските пирати, отвлекли "Руен"

23 март 2024, 20:55 часа • 8427 | прочитания

Индия докара 35 арестувани сомалийски пирати в Мумбай, дни след като военноморски командоси освободиха отвлечения кораб "Руен" и спасиха заложниците, сред които има 7 българи, предаде БГНЕС.

Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)

Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия

Kораб на индийския военен флот пресрещна отвлечения кораб "Руен", ето какво последва

Отвличането

Отвличането на плаващия под малтийски флаг "Руен" през декември беше първият случай от 2017 г. насам, когато сомалийски пирати успешно се качват на борда на товарен кораб.

Още: Индия ще съди пирати, отвлекли кораба "Руен"

Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия

Още: По време на война: Русия наказа свой генерал

Индийските командоси се качиха на кораба и поеха контрола над него на 17 март на около 480 км от бреговете на Сомалия.

Ескадреният миноносец INS Kolkata, който ръководеше спасителната операция, е пристигнал в Мумбай днес, превозвайки всички 35 мъже, обвинени в отвличането, предаде АФП.

Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)

Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)

Изявление

В изявление на военноморските сили се казва, че операцията е "в подкрепа на принципите на международното право и на ангажимента за осигуряване на безопасни морета и морска сигурност в региона".

Още: Румен Радев благодари на президента на Индия за спасяването на кораба "Руен"

Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел

Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега

Журналист на АФП, който е бил на мястото на инцидента, е видял как всеки от задържаните мъже е бил закопчан с белезници и отведен в полицейски микробус.

Говорителят на военноморските сили Вивек Мадхвал заяви, че тази седмица за първи път от повече от десетилетие насам заловени в морето мъже ще бъдат докарани на индийския бряг, за да бъдат съдени за пиратство.

Смъртна присъда

Съгласно индийските закони за борба с пиратството мъжете са заплашени от смъртна присъда, ако бъдат осъдени за убийство или опит за убийство, и от доживотен затвор само за пиратство.

Още: След три месеца плен: Моряците от кораба Руен ще се завърнат в България до 15 дни

Спасяването

Спасяването на 16 март беше кулминацията на 40-часова операция.

Командосите се спуснаха с парашути от военен самолет C-17, за да се качат на кораба в атака, която "успешно притисна в ъгъла и принуди" всичките 35 пирати на борда да се предадат, се казва в по-ранно изявление на военноморските сили.

Те освободиха 17-те членове на екипажа на "Руен" - 9 от Мианмар, 7 от България и един от Ангола - никой от които не беше ранен при спасяването.

Още: БМФ благодари на всички, осъществили освобождението от пиратски плен на моряците от кораба "Руен"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес