Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Случаите на холера в Йемен могат да достигнат 850 000 тази година

13 септември 2017, 18:26 часа • 1330 прочитания

Епидемията от холера, разтърсваща опустошената от войната Йемен, може да засегне 850 000 души до края на годината, предупреди Червеният кръст.

Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир

Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)

„Заболеваемостта достигна до колосални размери”, заяви Робърт Мардини, директор на организацията за Близкия и Средния изток.

Унищожаването на инфраструктурата на Йемен след повече от две години война между подкрепяното от Саудитска Арабия правителство и шиитските бунтовници, които контролират столицата Сана, позволи на епидемията от холера в страната да се превърне в най-голямата в света. "През юли споделихме притесненията си, че броят на заболелите може да достигне 600 000 до края на годината. Сега вече прогнозираме най-малко 647 000", заяви Мардини.

"Според най-лошия, този брой ще достигне до 850 000 до края на годината", каза той, подчертавайки, че ситуацията все още не е под контрол.

Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)

Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция

Световната здравна организация съобщи по-рано тази седмица, че 2 065 души са починали до момента от болестта. Експертите заявиха, че това е най-страшната съвременна здравна криза и се разпространява бързо поради влошените хигиенни и санитарни условия, докато милиони хора в цялата страна нямат достъп до чиста питейна вода.

По-малко от половината от здравните заведения в страната функционират, много здравни работници не са получавали заплата от почти година, а по-малко от 30% от необходимите медикаменти пристигат в Йемен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес