Макао заяви в сряда, че затваря представителството си в Тайван, след като миналия месец същото стори Хонконг в знак на протест срещу подкрепата на Тайпе за продемократичните активисти, съобщи АФП.
Още: Новата власт в Сирия обяви Коледа за празник
Още: Израел атакува две болници в Газа (ВИДЕО)
Хонконг и Макао са "полуавтономни" китайски градове, въпреки че външната политика е изцяло в ръцете на Пекин, а централното правителство има все по-директно участие за управлението на двете бивши колонии през последните години.
В кратко изявление Макао обяви, че неговата икономическа и културна делегация в Тайван временно ще спре дейността си от 19 юни.
В отговор Тайванският съвет по континенталните въпроси изрази "дълбоко съжаление заради едностранното решение на правителството на Макао", заявявайки, че ще продължи да държи търговския си офис в китайския хазартен анклав отворен.
Още: Нетаняху: С нови мирни споразумения целим драматична промяна в региона
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Макао не разясни по каква причина предприема това действие. Но формулировката беше почти идентична с изявлението на Хонконг от миналия месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Тогава това съобщение беше последвано от потвърждение от правителството на Хонконг,, че закриването наистина е политическо.
Тайван, каза Хонконг, многократно се е "намесвал "в делата на града" и е "създавал непоправими щети" на отношенията.
Хонконг и Макао спазват авторитарната гледна точка на Китай, че демократичният, самоуправляващ се Тайван е част от неговата територия и трябва да бъде превзет един ден, при необходимост със сила.
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Това прави всеки официален контакт с Тайпе сложен, въпреки че Тайван е основен търговски партньор.
Китай насърчаваше търговските служби, когато отношенията бяха по-топли. Но след изборите през 2016 г. на президента на Тайван Цай Ингвен, Пекин прекрати официалните контакти и засили икономическия, военния и дипломатическия натиск. Пекин не понася Цай, защото разглежда Тайван като фактическа суверенна нация и не е част от "един Китай".
Нейното правителство също така е ярък поддръжник на демократичните принципи и тихо е помогнало да отвори вратите си за някои хонконгци, които се опитват да избегнат репресиите на Пекин срещу несъгласието след огромни демократични протести, разтърсили финансовия център през 2019 г.