Името на китайския лидер Си Дзинпин бе вписано в конституцията на страната, като по този начин той официално се превърна в най-влиятелния лидер на Китай от времето на Мао Дзедун насам.
По време на заключителната сесия на конгреса на Китайската комунистическа партия (ККП) всички 2300 делегати единодушно одобриха законодателните промени, които описват идеите на Си Дзинпин за нова ера в социализма с китайски характеристики. В закона влизат и някои военни предложения на Си, включително това за „абсолютното ръководство“ на партията върху въоръжените сили.
Си постепенно увеличаваше контрола си над държавната власт от 2012 г. насам. Включването на името му в конституцията означава, че всяко оспорване на управлението му ще бъде разглеждано като заплаха за Комунистическата партия, пише BBC.
Концепции на предишни политически лидери също са били включвани в конституцията, но без техните имена да бъдат споменавани и чак след оттеглянето им от поста.
По време на конгреса беше посочено, че новите поправки целят да укрепят авторитета на централното ръководство и да се осъществи „съществен прогрес по важния въпрос за строителството на социализма с китайски характеристики“. Според измененията, те трябва да бъдат „пътеводител за работата на партията“.
Концепцията на Си Дзинпин поставя съществено ударение върху ролята на партията във всеки аспект от управлението на страната – от икономиката до това какво хората пишат в социалните мрежи.
„Ние трябва да работим неуморно и да се движим напред по пътя към осъществяването на обновлението на китайския народ“, каза държавният глава в заключителното си изказване.
Според анализатори вписването на Си в конституцията ще му позволи, също като Мао, да стане лидер до живот.
BBC например пише, че сега учениците, студентите и работниците в държавни предприятия, както и 90-те милиона членове на Комунистическата партия, ще трябва да изучават концепцията на Си Дзинпин за новата ера на социализма в Китай.
Всъщност изразът "нова ера" е начинът на партията да отбележи отварянето на третата глава в историята на модерен Китай. Първата е управлението на Мао, втората - това на Дън Сяопин (при което страната забогатя значително). Третата ще цели силно обединение и дисциплина у дома и по-ярко присъствие на международната политическа сцена.
Какви са плановете на Си Дзинпин от гледна точка "Икономика" - научете в Expert.bg.