Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шуафат – намек за разделението на Ерусалим

20 декември 2013, 19:14 часа • 64192 прочитания

Палестинката Сана Муса държи за ръката своята осемгодишна дъщеря Сузан, когато те потеглят по дългия път към дома от училището отвъд заградената пешеходна пътека през израелската бетонна разделителна стена.

На няколко минути път с кола от павираните улици на световно известния Стар град, това е част от разединения пейзаж на Ерусалим, в която никои туристически гид няма да посмее да стъпи, където многоетажни високи блокове са небрежно издигнати покрай черни пътища.

Изолиран зад стената, но в границите на града, бежански лагер Шуафат разкрива неравното отношение на Израел към арабски и еврейски квартали, създавайки де факто разделение на Ерусалим, което е епицентъра на Близкоизточния конфликт.

„Дори няма училищни автобуси. Може да ни отнеме час да се приберем”, каза Муса и розовата блузка на дъщеря й изчезва минавайки въртящата се желязна врата на лагера, който бързо се разраства в незаконен пренаселен беден квартал.

На две минути с кола от тук се намира масивното еврейско селище Писдат Зеев, чиито спретнати улици и изваяни градини са като паралелна вселена на хаоса в Шуафат.

"В селището не липсва нищо. Животът е лесен. Тук, ние страдаме”, казва Миса. Сузан ходи на училище зад стената в предимно арабския Източен Ерусалим и се прибира у дома през пропускателен пункт и лагер, където живеят десетки хиляди хора. Шуафат е до окупирания от Израел Западен бряг.

Израел окупира Източен Ерусалим през 1967 г., Шестдневната война, и го анексира, което не е признато от международната общност. Палестинците искат той да стане столица на тяхната бъдеща държава.

Израелското правителство поднови подкрепяните от САЩ мирни преговори с палестинците през юли и статутът на Ерусалим се очаква да бъде огромният препъни камък в преговорите.

Правозащитни организации дават оценки, че почти 100 000 палестинци с лични документи от Ерусалим живеят отвъд разделителната стена – преграда, започната да се изгражда почти преди десетилетие заради вълната от самоубийствени атаки по време на т. нар. палестинско интифада.

Това представляват около една трета от регистрираните в града арабски жители, които представляват почти 40% от населението му от 804 400 души, показват данните на Централното статистическо бюро.

Ройтерс

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес