Шри Ланка потвърди забраната за покривалата на лицето на публични места след серията самоубийствени нападения на католическия Великден преди осем дни, при които загинаха най-малко 250 души и бяха ранени стотици, съобщават световните информационни агенции.
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Президентът Майтрипала Сирисена посочи, че е използвал закона за извънредното положение, за да наложи ограничението от днес. Всяко покривало за лице, което "пречи на идентификацията", ще бъде забранено, за да се гарантира националната сигурност, уточняват от канцеларията на държавния глава.
Никабът и бурката, носени от мюсюлмански жени, не са изрично споменати. Този ход обаче се възприема като прицелване в облеклото.
Страната остава в извънредно положение 8 дни след ислямистките атаки, които удариха църкви и луксозни хотели. Десетки заподозрени бяха арестувани, но местните власти предупредиха, че още екстремисти са останали на свобода.
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
Шри Ланка има значително и вековно мюсюлманско население - от общо 21 млн. души, малко под 10% са мюсюлмани. Смята се, че само малък брой жени носят покриващия лицето никаб, известен още като бурка - було, покриващо лицето и тялото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега
Миналата седмица местен депутат предложи забрана жените да носят бурки, изтъквайки, че те трябва да бъдат обявени за незаконни от съображения за сигурност. Според индийски медии организацията на мюсюлманските духовници в Шри Ланка All Ceylon Jamiyyathul Ulama също е поискала жените да избягват носенето на покривала на лицето.
През уикенда хиляди войници охраняваха улиците в Шри Ланка, защитавайки църкви и джамии. Неделните църковни служби бяха отменени в цялата страна като предпазна мярка, но вярващи в столицата Коломбо се събраха за молитва пред храма "Св. Антоний", който беше сериозно повреден при нападенията.