Шест работници в авариралата АЕЦ Фукушима в Япония са били изложени на изтичане на силно радиоактивна вода в сряда. Причината е поредната авария, дължаща се на небрежност, предаде Ройтерс, цитирана от Стандарт Нюз.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Работниците в централата са били изложени на радиоактивна вода, която е изтекла, след като един от тях по грешка е отстранил тръба, свързана със системата за пречистване на водата на мястото. Това заявиха от компанията администратор на Фукушима ТЕПКО.
ТЕПКО се затруднява в контрола на радиоактивната вода в АЕЦ „Фукушима", която беше повредена при земетресението през 2011 година. Работата по отстраняването на възникващите проблеми в централата е критикувана като бавна и неадекватна.
Работник по грешка е демонтирал тръба, която е свързана със система за премахване на солта от хилядите тонове вода, която ТЕПКО изпомпва в повредените реактори във Фукушима. Говорител на компанията оператор заяви, че са изтекли „няколко тона" вода, но положението е овладяно.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Заразената течност е текла в продължение на 50 минути, като са се излели 10 тона. Съдържанието на стронций-090 в изтеклата вода е над 37 млн. бекерела на литър течност, а на цезий - 2000 бекерела на литър. Безопасните норми са до 30 бекерела стронций и до 90 бекерела цезия на литър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Миналата седмица 430 литра замърсената вода бе разлята от резервоар в централата и изтече в океана.
През август изтичане на 300 тона силно радиоактивни води от набързо построени резервоара беше обявено като "сериозен инцидент " по скалата INES (Международния реийтинг за ядрени и радиологични събития).
Също през август, двама работници бяха облъчени с радиоактивни частици, вторият подобен инцидент за една седмица.
Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад
Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)
TЕПКО се опитва да рестартира единствената си останала работеща централа Кашиуазаки Карива, която е най-голямата в света, за да намали високите разходи за елетричество и да възстановяви своите финанси.