Сингапурски учени са разработили специална сензорна система, способна да открива признаци на инфекция от COVID-19. Тя може да бъде вградена във всяка маска, съобщава „The Straits Times“, цитиран от БГНЕС.
Още: Вярност: Куче чака загиналите в самолетна катастрофа собственици да се върнат (СНИМКА)
Още: Опит за арест на южнокорейския президент Юн Сук-йол (ВИДЕО+СНИМКИ)
Експертите са създали специална "система за наблюдение", чиито сензори позволяват събирането на данни за телесната температура, насищането на кръвта с кислород, кръвното налягане и сърдечния ритъм. Въз основа на тези показатели може да се заключи дали има инфекцията с коронавирус.
„Видяхме, че когато пациентите с COVID-19 са в изолационни отделения, медицинските работници трябва да влизат там, за да отчитат температурата и показанията за насищане на кръвта на всеки 30 минути... Така че се чудехме дали е възможно да се помогне на работещите, които са в челните редици на борбата срещу коронавируса и да намалим рисковете, пред които са изправени“, каза пред вестника професорът и изпълнителен директор на Института за изследване на материали и инженерство Ло Сян Цзюн.
Системата, разработена от специалистите, се състои от сензори, които са покрити с полимерен материал - от него се правят детски играчки. Според учените материалът, в който са монтирани сензорите, е гъвкав и водоустойчив. Той също така има вграден Bluetooth предавател на сигнал, с който можете да изпращате данни към приложение за смартфон в реално време.
Още: Десетки загинали при серия от израелски удари в Ивицата Газа
Още: Изписаха оперирания Нетаняху от болницата
Според професора цялата тази система може да бъде вшита в маска за многократна или за еднократна употреба в тези области, с които бузите са в контакт. На теория маската, снабдена с чипове, може да се измие и използва повторно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ООН: Палестинската власт да отмени спирането на "Ал Джазира"
Също така, „интелигентните маски“ могат да се използват в болниците за дистанционно наблюдение на показателите на пациентите с COVID-19.
Изследователите планират да проведат клинични изпитания на своята система към края на септември с надеждата да я пуснат на пазара в бъдеще. Изработването на една система в лаборатория струва около 50 американски долара (приблизително 36,5 щатски долара), но ако масовото производство стане достъпно, една такава маска ще струва около 20 американски долара (около 14,6 долара).