САЩ изтеглят войските си от Сирия. Американските власти заявиха, че изтегляне на силите e в ход, след като президентът написа в социалната мрежа Twitter, че унищожаването на „Ислямска държава“ е била единствената причина САЩ да бъдат там. А тази цел била изпълнена.
We have defeated ISIS in Syria, my only reason for being there during the Trump Presidency.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 19, 2018
Повечето американски сили са разположени в Северна Сирия, макар че малък контингент се намира в гарнизон в Ат-Танф, близо до йорданската и иракската граница. Голям контингент на основната подкрепяна от САЩ сила в Сирия, известен като сирийските демократични сили (SDF), е доминиран от кюрди и се разглежда от Турция като "терористична" група.
Източници, които са запознати с въпроса, са заявили, че американските представители са предупредили своите съюзници в Североизточна Сирия, че планират незабавно изтегляне, пише The Wall Street Journal, цитиран от "Фокус".
Решението за оттегляне е шокиращо развитие не само за кюрдите в Сирия, а и за отдавна установената американска доктрина в региона.
Само миналата седмица Брет Макгърк, специалният пратеник за борбата с „Ислямска държава“, заяви: "Никой не е обявил, че мисията е изпълнена".
"Военната цел е трайното поражение на „Ислямска държава“. И ако научихме едно нещо през годините, то е, че трайното поражение на такава групировка означава, че не може просто да завземеш територията им и после да си тръгваш“, заяви Макгърк.
Американското присъствие в Сирия се смята за ключово за сдържане на иранското влияние в страната и в региона като цяло. Подкрепяните от Техеран милиции подпомагат режима на президента Башар Асад, припомня изданието.
Израел също работи, за да не позволи на Иран да се установи в Сирия, усилие, което се усложни от руския съюз с Асад, пише The Times of Israel.
Израелският постоянен представител в ООН Дани Данон заяви, че Израел уважава решението, но опозиционният депутат Яир Лапид предупреди, че изтеглянето ще "проправи пътя за Иран да се окопае в Сирия".
През септември американският министър на отбраната Джим Матис предупреди, че прекалено бързото изтегляне от Сирия ще бъде "стратегическа грешка", а специалният представител на САЩ за Сирия Джеймс Джефри заяви, че САЩ "не бързат" да напуснат обхваната от гражданска война страна.
По това време съветникът по националната сигурност на Тръмп, Джон Болтън, дългогодишен „ястреб“ по въпросите, свързани с Иран, настояваше, че идеята за изтегляне на САЩ е още по-далеч във времето, обвързвайки такова събитие с действията на Иран в Сирия.
"Няма да напуснем (Сирия), докато иранските войски са извън границите на Иран", каза тогава той.