САЩ са предложили на Иран да предаде запасите си от уран на Русия - такъв любопитен акцент извади британското издание The Guardian от провелите се в Оман преговори между Вашингтон и Техеран във връзка с ядрената програма на Ислямската република. Специалният пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф е направил предложението обогатеният до високо ниво уран на иранците да бъде прехвърлен на трета страна, като такава можела да е например Руската федерация. Москва е един от основните съюзници на Техеран, а диктаторът Владимир Путин дори се бе съгласил да е посредник между Иран и Щатите за ядрената сделка.
Иран ще откаже
Очаква се обаче Иран да се противопостави на предложението за предаване на запасите си от високообогатен уран, колкото и да му се иска на Тръмп да спре процеса по евентуално създаване на иранско ядрено оръжие.
Още: Ядрените преговори Иран-САЩ: Както с войната в Украйна, Тръмп е пред провал и тук
Въпросът, който се разглежда като една от основните пречки пред бъдещо споразумение, е бил повдигнат в първоначалните разговори в Маскат между външния министър на Иран Абас Арагчи и Уиткоф.
Иран твърди, че запасите, натрупани през последните четири години, трябва да останат в Ислямската република под строгия надзор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН, пише The Guardian. Техеран вижда в това предпазна мярка или форма на застраховка, в случай че бъдеща американска администрация се оттегли от споразумението, както направи Доналд Тръмп през 2018 г. Тогава той отхвърли сделката от 2015 г., сключена с посредничеството на Барак Обама.
Снимка: Стив Уиткоф, Getty Images
Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма
Ядрената сделка: какво ново?
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Иранските искания, ако се стигне до ограничаване на ядрената програма, включват гаранции за облекчаване на санкциите, достъп до милиарди долари замразени ирански активи и прекратяване на кампанията на САЩ за "максимален натиск", насочена към износа на петрол за Китай, твърдят ирански и арабски официални лица. Ясно е едно - Иран няма да се съгласи напълно да ликвидира ядрената си програма, по думи на външния министър Абас Арагчи.
Не е ясно обаче дали Техеран ще се съгласи да демонтира модерните си центрофуги в допълнение към намаляването на настоящите си запаси от обогатен уран.
САЩ настояват за премахването на иранската ядрена програма и са твърдо против разработване на иранско ядрено оръжие. Стив Уиткоф обаче заяви, че страната му е готова на "компромис".
Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат