Камарата на представителите в Конгреса на САЩ предприе историческата стъпка с приемането на резолюция, официално признаваща арменския геноцид, съобщава AFP.
Поздравления и аплодисменти избухнаха, когато камарата гласува с 405 срещу 11 гласа в подкрепа на резолюцията "потвърждаваща признаването от САЩ на арменския геноцид".
Председателят Нанси Пелоси заяви, че има честта да се присъедини към колегите си "в тържествен спомен за едно от големите зверства на 20 век: систематичното убийство на над 1,5 млн. арменски мъже, жени и деца от Османската империя".
Арменците твърдят, че масовите убийства на техния народ от 1915 до 1923 г. са били геноцид, твърдение, признато от около 30 страни. Арменският геноцид е признат също от Европейския парламент и Световния съвет на църквите, а 24 април е обявен за Ден в памет на жертвите на геноцида на арменския народ.
Tемата за арменския геноцид е изключително чувствителна и от години предизвиква остри спорове между турските власти и други държави. Турция категорично отрича обвинението в геноцид, a в самата страна понятието "арменски геноцид" е табу.
Очаквано Анкара не прие добре решението на американските депутати, а външният министър Мевлют Чарушоглу го определи като "срамно".
Ruined big game
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) 29 октомври 2019 г.
w/#OperationPeaceSpring. Those whose projects were frustrated turn to antiquated resolutions.Circles believing that they will take revenge this way are mistaken.This shameful decision of those exploiting history in politics is null&void for our Government&people.
Според Чавушоглу, САЩ се опитват да "отмъстят" с това решение, че Турция се е намесила в плановете на САЩ, провеждайки операцията "Мирна пролет" в Сирия.
"Тези, чиито проекти са възпрепятствани, се обръщат към вече остарели резолюции. Онези, които вярват, че ще отмъстят по този начин, грешат. Това срамно решение на тези, които използват историята в политиката, не означава нищо за нашето правителство и народ", написа Чавушоглу в Twitter.
Според експерти признаването на геноцида със сигурност ще засили напрежението в и без това сложните отношения между Анкара и Вашингтон. То може да има сериозни политически последици и да укрепи властта на Реджеп Ердоган в Турция.