Администрацията на Джо Байдън сериозно планира изтегляне на американските войски от Сирия. Това твърди американското списание Foreign Policy, което се позовава на служители в Белия дом и други ведомства в САЩ.
Още: САЩ изоставиха важна военна база в Сирия, тръбят ирански източници
Защо?
Според материала Байдън преразглежда военните си приоритети в региона след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 и последвалата военна кампания в Ивицата Газа. Напрежението и враждебността в целия Близък изток достигнаха много високо ниво, като бази на САЩ в Ирак и Сирия редовно са обстрелвани от проирански милиции и от йеменските бунтовници хути, подкрепяни от Иран.
Въпреки че не е взето окончателно решение за напускане на Сирия, четирима източници от министерствата на отбраната и на външните работи на САЩ заявяват пред Foreign Policy, че Белият дом вече не инвестира в поддържането на мисия, която възприема за "ненужна". В момента се провеждат активни вътрешни дискусии, за да се определи как и кога може да се осъществи изтеглянето - независимо от катастрофалния ефект, който този ход би имал върху влиянието на САЩ и съюзниците им в неразрешената и нестабилна криза в Сирия.
Още: Сирия: как Асад се възползва от войната в Близкия изток
Снимка: Getty Images
Американците остават в Ирак?
По-нататък в материала се говори за американското военно присъствие в Ирак. Изданието пише, че след като иракският министър-председател Мохамед Шиа ал-Судани вече публично настоява за изтегляне на САЩ от собствената му страна, остава известна надежда, че присъствието на американските военни в Иракски Кюрдистан може да поддържа операциите за борба с "Ислямска държава" (ИДИЛ), включително в съседство в Сирия.
Още: САЩ започва разговори за прекратяване на военното присъствие в Ирак
Преместването на координацията на борбата с ИДИЛ от Багдад в Ербил обаче ще доведе до усложнения, изостряйки вътрешнокюрдското напрежение между регионалното правителство на Масуд Барзани и свързаната с Кюрдската работническа партия (ПКК) администрация на Сирийските демократични сили (SDF) в Североизточна Сирия, което вероятно ще предизвика неблагоприятна турска намеса.
При такъв сценарий Иран и неговите пълномощници несъмнено ще изострят атаките си срещу американските войски в Сирия, търсейки и тяхното изтегляне, посочва още Foreign Policy.
Някои представители на американското правителство понастоящем предлагат споразумение за сътрудничество между SDF и сирийското правителство за противодействие на ИДИЛ - това е очевиден път към изтегляне на САЩ.
Още: Атакуваха с дрон база на САЩ в Сирия