С все по-увеличаващата се възможност от военна конфронтация с Русия, САЩ се надяват на подкрепа от европейските си партньори като Франция и Великобритания. Но помощ от стратегическия регионален съюзник – Турция – е все по-малко сигурна, въпреки позицията ѝ в северната граница на Сирия, както и опозицията ѝ към режима на Башар Асад. Това пише британското издание The Guardian, цитирано от агенция "Фокус".
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Пораждат се спомени от 2003 г., когато Турция отказа да се включи във водената от САЩ инвазия в Ирак. На чия страна е Турция е въпрос с повишена трудност за политиците във Вашингтон, особено на фона на все по-сближаващите се отношения между Реджеп Ердоган и Владимир Путин. Въпреки че Турция е членка на НАТО, тя увеличава отбранителното си взаимодействие с Русия. В същото време военната колаборация със САЩ е оставена на заден план.
Поставена пред турските рестрикции, американските операции на ВВС в базата Инджирлик биват спрени. Миналата година Германия, също членка на НАТО, беше принудена да изтегли своите части от Инджирлик след поредното влошаване на отношенията между Европейския съюз и Турция.
Припомняме, че напрежението между САЩ и Турция се породи след проваления опит за преврат през 2016 г., за който Ердоган обяви, че е предизвикан от опоненти, намиращи се на територията на САЩ.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Близките отношения между Турция и Русия са сравнително скорошен феномен. Двете държави бяха в обтегнати отношения след като през ноември 2015г. Турция свали руски самолет заради предполагаемо нарушаване на въздушното пространство. Москва отговори с налагане на икономически санкции. Обратът в отношенията дойде след опита за преврат, при който Путин обяви пълната си подкрепа за Ердоган. От тогава отношенията между двете държави процъфтяват, а сътрудничеството между тях се развива в различни сфери, не само във военната. Общите цели пред Путин и Ердоган са няколко: те желаят да оформят следвоенното положение в Близкия изток в своя полза, както и да намалят влиянието на САЩ в този регион. За Русия има и още една важна полза – създаване на разрив в НАТО и ограничаване на военните възможности на САЩ в този регион.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Междувременно турският президент Реджеп Ердоган и американският му колега Доналд Тръмп обсъдиха кризата в Сирия по време на телефонен разговор късно вечерта в сряда. Това съобщи за агенция France Presse източник от турската администрация, без да дава повече подробности.
По-късно Белия дом потвърди информацията и публикува кратко комюнике, в което се посочва, че "двамата лидери са се съгласили да поддържат тесни връзки относно ситуацията", пише още БГНЕС.
Новината идва ден, след като турският министър-председател Бинали Йълдъръм призова Русия и САЩ да спрат с "уличните си препирни" по отношение на Сирия, за да не се налага "мирните жители да плащат цената" от тази битка.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
„Това е махленска свада. Те се бият като улични побойници. Но кой плаща цената за това - цивилните“, каза Йълдъръм и допълни, че "сега не е времето за вражда, а за лекуване на раните в региона и обединение“.