С все по-увеличаващата се възможност от военна конфронтация с Русия, САЩ се надяват на подкрепа от европейските си партньори като Франция и Великобритания. Но помощ от стратегическия регионален съюзник – Турция – е все по-малко сигурна, въпреки позицията ѝ в северната граница на Сирия, както и опозицията ѝ към режима на Башар Асад. Това пише британското издание The Guardian, цитирано от агенция "Фокус".
Пораждат се спомени от 2003 г., когато Турция отказа да се включи във водената от САЩ инвазия в Ирак. На чия страна е Турция е въпрос с повишена трудност за политиците във Вашингтон, особено на фона на все по-сближаващите се отношения между Реджеп Ердоган и Владимир Путин. Въпреки че Турция е членка на НАТО, тя увеличава отбранителното си взаимодействие с Русия. В същото време военната колаборация със САЩ е оставена на заден план.
Поставена пред турските рестрикции, американските операции на ВВС в базата Инджирлик биват спрени. Миналата година Германия, също членка на НАТО, беше принудена да изтегли своите части от Инджирлик след поредното влошаване на отношенията между Европейския съюз и Турция.
Припомняме, че напрежението между САЩ и Турция се породи след проваления опит за преврат през 2016 г., за който Ердоган обяви, че е предизвикан от опоненти, намиращи се на територията на САЩ.
Близките отношения между Турция и Русия са сравнително скорошен феномен. Двете държави бяха в обтегнати отношения след като през ноември 2015г. Турция свали руски самолет заради предполагаемо нарушаване на въздушното пространство. Москва отговори с налагане на икономически санкции. Обратът в отношенията дойде след опита за преврат, при който Путин обяви пълната си подкрепа за Ердоган. От тогава отношенията между двете държави процъфтяват, а сътрудничеството между тях се развива в различни сфери, не само във военната. Общите цели пред Путин и Ердоган са няколко: те желаят да оформят следвоенното положение в Близкия изток в своя полза, както и да намалят влиянието на САЩ в този регион. За Русия има и още една важна полза – създаване на разрив в НАТО и ограничаване на военните възможности на САЩ в този регион.
Междувременно турският президент Реджеп Ердоган и американският му колега Доналд Тръмп обсъдиха кризата в Сирия по време на телефонен разговор късно вечерта в сряда. Това съобщи за агенция France Presse източник от турската администрация, без да дава повече подробности.
По-късно Белия дом потвърди информацията и публикува кратко комюнике, в което се посочва, че "двамата лидери са се съгласили да поддържат тесни връзки относно ситуацията", пише още БГНЕС.
Новината идва ден, след като турският министър-председател Бинали Йълдъръм призова Русия и САЩ да спрат с "уличните си препирни" по отношение на Сирия, за да не се налага "мирните жители да плащат цената" от тази битка.
„Това е махленска свада. Те се бият като улични побойници. Но кой плаща цената за това - цивилните“, каза Йълдъръм и допълни, че "сега не е времето за вражда, а за лекуване на раните в региона и обединение“.