Жителите на североизточните части на Сирия, които "Сирийските демократични сили" (СДС) освободиха от терористичната организация "Ислямска държава" (ИД), трябва да участва в процеса по урегулиране на гражданския конфликт, заяви държавният секретар на Съединените американски щати Майк Помпео, предаде БГНЕС.
Още: Вижте чудото с Благодатния огън в Йерусалим (ВИДЕО)
Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)
"Ние ще работим с ООН и с нашите партньори за постигане на трайно решение на сирийския конфликт, което включва пълно представителство на всички сирийски, включително жителите от Североизточна Сирия, които в момента се съвземат от окупацията на ИД“, се казва в официално изявление на Помпео, разпространено от пресслужбата на Държавния департамент.
Коментарът на държавния секретар на САЩ е във връзка с освобождаването от сили на СДС на град Дашиша и околността, които до момента бяха в ръцете на ИД.
"Освобождаването на Ирак и загубите на ИД в Сирия са големи постижения, но мисията ни все още не е приключила. Унищожаването на ИД продължава да бъде най-важен приоритет за президента Тръмп и администрацията“, се казва още в изявлението.
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
"Сирийските демократични сили" се състоят предимно от сирийски кюрди и контролират северните и североизточните райони на страната. Правителството в Дамаск е изгубило напълно контрол над тези територии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Междувременно Помпео заяви и, че САЩ не се страхуват от налагането на санкции на ирански официални лица на "най-високо равнище", предаде АФП.
По време на реч във Фондация "Рейгън" Помпео припомни, че САЩ вече са наложили санкции срещу аятолах Садик Лариджани, ръководител на съдебната власт в Иран. Държавният секретар на САЩ подчерта, че Вашингтон изисква от всички държави, най-късно до 4-ти ноември 2018 година, да намалят вноса на ирански петрол "колкото се може по-близо до нулата". Тази мярка е част от усилията на САЩ да увеличат икономическия натиск над Техеран.