Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и Китай си говорят, но не се споразумяват - засега

19 юни 2023, 07:25 часа • 2425 прочитания

Държавният секретар на САЩ и китайският външен министър проведоха откровени и конструктивни разговори за различията между тях - от Тайван до търговските отношения, но изглежда не се споразумяха за почти нищо, освен да продължат разговора на среща във Вашингтон. След продължилата 5 часа и половина среща, последвана от вечеря, американските и китайските представители подчертаха желанието си за стабилни и предвидими отношения, но Китай беше категоричен, че смята Тайван за най-важния въпрос и най-големия риск в отношенията със САЩ.

Осъществявайки първото посещение на държавен секретар на САЩ в Китай от пет години насам, Антъни Блинкен подчерта "необходимостта да се намали рискът от погрешно възприемане и погрешни оценки" в разговорите си с външния министър Цин Ган, съобщи Държавният департамент на САЩ, предаде БГНЕС.

"Цин Ган изтъкна, че Тайванският въпрос е в основата на основните интереси на Китай, най-важният въпрос в китайско-американските отношения и най-значимият риск", съобщават китайските държавни медии, цитирайки Цин.

При закрити врата Цин е казал на Блинкен, че отношенията между САЩ и Китай "са на най-ниската точка от установяването на дипломатически отношения", според държавната телевизия CCTV. "Това не отговаря на основните интереси на двата народа, нито на общите очаквания на международната общност. Тайванският въпрос е в основата на ключовите интереси на Китай, най-важният въпрос в отношенията между Китай и САЩ и крият най-значимият риск", заявил Цин по време на разговорите.

Високопоставен американски служител, говорещ при условие за анонимност, заяви, че дискусиите са надхвърлили обичайните точки на разговор, включително по отношение на Тайван.

С разузнавателен самолет: Китай е наблюдавал военно учение на САЩ, Франция, Канада и Япония

Преди началото на разговорите американските служители не виждаха голям шанс за пробив в дългия списък от спорове между двете най-големи икономики в света, които варират от търговията и усилията на САЩ да сдържат китайската полупроводникова индустрия до статута на самоуправляващ се Тайван и правата на човека в Пекин. Връзките между страните се влошиха във всички области, което породи опасения, че един ден те могат да влязат във военен сблъсък заради самоуправляващия се остров Тайван, който Китай смята за свой.

Посещението на Блинкен беше внимателно следено от останалата част на света, тъй като всяка ескалация между суперсилите може да има отражение в световен мащаб - от финансовите пазари до търговските маршрути и практики и глобалните вериги за доставки. Особено тревожно за съседите на Китай е нежеланието на Пекин да участва в редовни военни преговори с Вашингтон.

И двете страни заявиха, че разговорите са били полезни, като говорителят на САЩ ги определи като "откровени, съществени и конструктивни", а китайските държавни медии ги определиха като "откровени, задълбочени и конструктивни". Изглежда обаче, че те не са постигнали съгласие по много въпроси, освен че Цин трябва да посети Вашингтон, за да продължи разговора в удобно и за двете страни време, което обаче не е уточнено.

И двете страни подчертаха значението на улесняването на посещенията на своите граждани, като китайските държавни медии заявиха, че са се съгласили да обсъдят увеличаването на пътническите полети и приемането на повече студенти и бизнесмени.

Днес Блинкен се срещна с Ван И - най-високопоставения дипломат на Китай, чиято позиция в Комунистическата партия е по-висока от тази на външния министър. Връщайки се в богато украсената държавна къща за гости в древните градини Дяоютай, където се проведоха неделните разговори, Блинкен и Ван се усмихваха вежливо пред камерите и разменяха любезности, преди да се отправят към срещата със своите помощници.

ОЩЕ: САЩ и Западът срещу Русия и Китай - напрежението расте

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес